Gözlerini nefret bürümüş

Türkiye’de kendisine aydın diyen, ancak ülkesine husumet besleyen bir kesim olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hatta bu kesim, sanat ve spor camiasını tasallutu altında tutuyor. Gözlerini öyle nefret bürümüş ki milli duruş sahibi sanatçılarımızı bu onurlu tavırlarından dolayı linç etmeye kalkıyorlar

Gözlerini nefret bürümüş
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanat ve spor dünyasının önde gelen isimleri ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al-Thani'yi Huber Köşkü'ndeki iftarda ağırladı. Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi:
Sanatçılar ve sporcular bir ülkenin, bir milletin 'soft power' değerleridir.
Yurtdışı ziyaretlerimizde dizi ve film oyuncularımızın, ses sanatçılarımızın, sporcularımızın görüntülerini,isimlerini gördüğümüzde göğsümüz kabarıyor. Az önce değerle mevkidaşım Emir ile şunu konuşuyorduk. Altyazılarla Körfez'e diziler gelmiyor. Bunların dublajını yaptığınız anda inanıyorum ki etki alanı çok daha farklı olacak dediler. Buna katılıyorum.
Ülkemizde adeta kendi ülkesine, kendi milletine husumet içinde olan ve kendilerine sanatçı diyen aydın diyen bir kesimin de var olduğunu üzüntüyle görüyoruz. Hatta bu kesim, sanat ve spor camiasının önemli bir bölümünü de baskısı ve tasallutu altında tutuyor. Bunların gözlerini öylesine bir nefret bürümüş ki milli ve yerli duruş sahibi sanatçılarımızı sırf bu onurlu tavırlarından dolayı linç etmeye kalkıyorlar. Teröristlere destek verirken çok cesur ve istekli olan bu kesim konu ülkenin ve milletin birliği, beraberliği, kardeşliği olduğunda hemen işi slogana ve yalana döküyorlar. Bu tavrın sanatçılıkla bir ilgisi yoktur. Kendi milletinin değerlerine saldırarak aykırı olduğunu, kendi devletini kötüleyerek muhalif olduğunu sananlar, kusura bakmasınlar meseleyi yanlış anlamışlar demektir.
Milletin kültürüne, inancına hakaret etmenin adı sanatçılık olamaz. Ülkeni birliği ve bütünlüğüne saldırarak sanatçılık yapılamaz. Ben tüm sanatçılarımızdan tüm spor camiasından sporcularımızdan teröre karşı ortak bir mücadeleyi beklerim.
Ama bakıyorsunuz kendilerine sanatçı, akademisyen, aydın diyen birileri terör örgütü lehine bildiriler yayınlayabiliyor. Terör örgütüne destek verebiliyor. Üstelik bu ihaneti sergileyenler ülkenin imkanlarıyla en üst standartta bir hayat sürüyor.

İKİ TARAF DA HATALI
Beyoğlu Firuzağa'da Koreli bir esnafımızın plak dükkanında yaşanan hadiseden duyduğum üzüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. Esnafımız internet üzerinden gerçekleştirilecek bir albüm tanıtımı için sosyal medya üzerinden davette bulunuyor. Bu çağrı üzerine gelen ve zaten çok küçük olan mekanla birlikte sokakta da alkol alarak etkinliğe katılan 20-30 kişilik bir gurup mahalle halkının tepkisi ile karşılaşıyor. Önce tartışma, ardından arbede yaşanıyor.
Olaya karışanlar tespit edildi, çoğu da yakalandı. Benim asıl üzüldüğüm husus, bu tatsız hadise yüzünden Koreli esnafın mağdur olmuş bulunmasıdır. Ramazan günü sokaklara taşan bu tarz bir etkinliğe kalkışmak ne kadar yanlışsa buna kaba güç kullanarak müdahale etmek de o kadar yanlıştır. Burada iki taraf da hatalıdır. Kendi milletinin, kendi şehrinin hassasiyetlerine saygı duymayanlar ve buna demokratik olmayan bir tepkiyle mukabele edenler, yol açtıkları arbedeyle misafirperverliğimize gölge düşürmüşlerdir.
Bu basit olayı çarpıtarak buradan bir 'oruç tutmayanlara saldırı' efsanesi üretmek isteyenler art niyetlidir, kötü niyetlidir. Koreli esnafımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Duyarsızlıkları ile bu tatsız hadiseye yol açanları, kaba güç kullanarak olayın istismarına yol açanları da ayrıca kınıyorum.

BAKANLAR KURULU BEŞTEPE'DE TOPLANACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün babası Ahmet ve annesi Tenzile Erdoğan'ın Karacaahmet Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret ederek dua etti. Ardından da SABAH gazetesi başyazarı Mehmet Barlas'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Erdoğan bugün de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanacak Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek. Erdoğan, hükümet üyelerine iftar da verecek.
BİZE ULAŞIN