Gülen ‘teknik nakavt’la yönetiyor

Gülen ‘teknik nakavt’la yönetiyor
FETÖ'ye finans sağlamak amacıyla ABD'de hizmet veren "The Respect Institute" adlı kuruluşa para transfer ettikleri belirlenen 46 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, Fethullah Gülen'in örgütü, "hep haklı görünme ve teknik nakavt yapma" yöntemiyle yönettiği kaydedildi. Gizli tanık da "himmet" çarkındaki imam ve mutemetlerin, deşifre olmamaları için sık sık değiştirildiğini itiraf etti.

30 KİŞİ TUTUKLU
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada, 147 kişinin içinde yer aldığı "himmet" transferinin Ankara ayağındaki 30'u tutuklu 46 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi. MASAK tarafından yapılan incelemede, ABD'de faaliyet gösteren ve Gülen'in talimatıyla kurulan "The Respect Institute" adlı kuruluşa Türkiye'deki 147 farklı kişi tarafından 7 Şubat 2013-6 Haziran 2014 arasında 2 milyon 112 bin 332 dolar transfer edildiği belirlenmişti. Bu transferin Ankara ayağına yönelik operasyonda 30 kişi tutuklanmıştı. Cumhuriyet Savcısı Musa Yücel'in yürüttüğü soruşturma kapsamında "Terör örgütüne üye olma, terör örgütünün finansmanı" suçlamasıyla iddianame düzenlendi. İddianamede Fetullah Gülen'in, "hep haklı görünme, teknik nakavt yapma" yöntemiyle örgüt üyelerini kontrol altında tuttuğu kaydedildi. İddianamede, örgütün yürütülen soruşturmaları manipüle etmek için hem sosyal medya hem de basın yayın organları üzerinden algı çalışması yaptığı ifade edildi. Ayrıca, soruşturmalarda görev alan kolluk görevlileri ve yargı mensuplarını korkutma amaçlı yayınların yoğun bir şekilde yapıldığı, kamu görevlilerinin ve yargı mensuplarının açıkça tehdit ve şantaja maruz bırakıldığı kaydedildi.

GİZLİ TANIK ANLATTI
Gizli tanık Kasırga ise ifadesinde, Paralel Yapı'nın Ankara'daki bütün paralarını, bölge imamı Cemil Koca'ya yakın olan güvendiği bir ismin toplandığını öne sürerek, "İmamlar ve mutemetler deşifre olmasınlar diye sık sık değiştirilir" dedi. Öte yandan ABD'ye para transferlerinin, Bank Asya şubelerinden belirli bir günün aynı saatinde ve aracılar tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekilen iddianamede, para transferine katılan kişi sayısında İstanbul 69, Ankara 40, Gaziantep 27 ve Kahramanmaraş 11 olarak sıralandı. İddianamede 2014'te ABD'de yapılan yerel seçim öncesinde para transferlerinin birden artmasına da dikkat çekildi.
BİZE ULAŞIN