Sanık Muhittin Zenit: Cinayeti önceden haber vermiştim

Tutuksuz sanıklardan polis memuru Muhittin Zenit: Cinayeti 10 ay önce bildirmiştim. Cinayetin gerçekleşmemesi için tüm iş ve işlemleri yaptım

Sanık Muhittin Zenit: Cinayeti önceden haber vermiştim
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 35 sanığın yargılandığı dava dün devam etti. Davanın tutuksuz sanıklarından polis memuru Muhittin Zenit, duruşmada mahkemeye verdiği savunmada, cinayetten sonra Erhan Tuncel'le yaptığı telefon görüşmesinin sorgu amaçlı olduğunu söyledi. Zenit, "Dink'in öldürüleceğini daha açık hangi ifadelerle yazabilirdim" diyerek istihbarat raporlarını dikkate almayan üstlerini suçladı.
SORGU AMAÇLIYDI: Erhan Tuncel'le cinayetten sonra telefon görüşmesini sorgu amaçlı yaptım. Tabii yöntem olarak eleştirilebilir ama bu konuşmayı yapmam gerekiyordu. Vicdanımı rahatlatmak için mahkemeniz huzurunda Sayın Rakel Dink'ten özür diliyorum.
10 AY ÖNCE BİLDİRMİŞTİM: Cinayeti tasarlamış olsam, cinayetten 10 ay önce nasıl oluyor da devletime bildirmiş oluyorum bunu? Akla hayale sığmayan bir iddia.
Ben emniyet teşkilatı örgütünün bir üyesiyim ve üstlerimin bana verdiği görevleri yapıyorum. Cinayet planını deşifre eden bir kamu görevlisiyim. İddia edilenin aksine, bu cinayetin gerçekleşmemesi için tüm iş ve işlemleri yapmışım.
Hrant Dink bu ülke için zararlı bir insan değildi. Zaten bu yüzden hedef yapıldı."
BİZE ULAŞIN