Örgütün kenevir tarlaları imha ediliyor sıra kırsalda

Şehirde hendeğe gömülen PKK için kırsalda da düğmeye basıldı. Diyarbakır’da örgütün lojistik ve uyuşturucu üssü olarak kullandığı ilçelerde operasyon başlatıldı

Örgütün kenevir tarlaları imha ediliyor sıra kırsalda
Diyarbakır'da PKK'nın önemli barınma yerlerinin bulunduğu, bombalı araçların hazırlandığı, uyuşturucu tarlalarının merkezi konumundaki Lice, Hani, Silvan, Kulp ve Hazro kırsalında 25 köyde dün sabah saatlerinden itibaren geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Örgütün finans ve lojistik ayağına yönelik kırsaldaki büyük operasyon için düğmeye basıldı. Hendeklerin açıldığı ve barikatların kurulduğu şehir merkezlerinin temizlenmesinin ardından sıra kırsala geldi. Operasyon öncesi Lice ilçesine bağlı köylerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Söz konusu bölgelerde terör örgütüne ait önemli barınma merkezlerinin bulunduğu ve bombalı araçların hazırlanarak şehir merkezlerine getirildiği belirtiliyor. Yine terör örgütünün önemli gelir kaynaklarından biri olan uyuşturucu tarlaları da bu bölgede bulunuyor.

İLÇE BİRLİKLERİ KATILIYOR: Lice 2'nci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı, Lice 2'nci İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Hani ilçesi 3'üncü Motorlu Piyade Tabur Komutanlığı, Jandarma ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı birliklerin katılımıyla büyük operasyonun düğmesine basıldı.

KENEVİR TARLALARI İMHA EDİLİYOR: Kırsal alanda operasyon devam ederken, Lice, Hani, Silvan, Kulp ve Hazro ilçelerine giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı. Operasyon kapsamında İnsansız Hava Araçlar (İHA), bölgede gün boyunca keşif uçuşları gerçekleştirdi. Lice ve Hazro arasında yer alan bölgelerde ekili kenevir tarlalarına giren askerler, topladığı binlerce kök hint kenevirini yakarak imha etti.

TERÖRİSTLER VURULDU

TSK'dan yapılan açıklamaya göre önceki gün Diyarbakır Lice kırsalında güvenlik kuvvetlerine saldırı hazırlığındaki terörist gruplar etkisiz hale getirildi. Açıklamada sayı verilmedi.

SIĞINAKLAR İMHA EDİLDİ: Diyarbakır'da operasyonun sürdüğü saatlerde Kandil, Sinaht ve Haftanin'de terör örgütüne ait kamplara da hava harekâtı gerçekleştirildi. Daha önceden belirlenen ve PKK'nın barınma, sığınak ve depo alarak kullandığı 5 hedef Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçakları tarafından vuruldu.

1'İ ÖLDÜ, 6'SI YAKALANDI: Hakkari'de 1 terörist öldürüldü, Şanlıurfa'da 1, Mardin'de 3, Nusaybin'de 1, Şırnak'ta 1 terörist yakalandı. Kuzey Irak'tan kaçan 8 PKK'lı ise Şırnak Silopi'de güvenlik güçlerine teslim oldu.
BİZE ULAŞIN