TBMM Genel Kurulu'nda HDP'nin önerisi kabul edilmedi!

TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, cezaevlerindeki uygulamalarla ilgili grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Danışma Kurulunun toplanamaması üzerine HDP, grup önerisini Genel Kurula taşıdı.

Öneri üzerinde konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, cezaevlerinin AK Parti'nin oluşturduğu en büyük sorun alanlarından biri olduğunu, bunu Adalet Bakanlığı verilerinin ortaya koyduğunu, 2002 yılında cezaevlerinde mevcudun 60 bin iken mart ayında 3 kat artarak 188 bine ulaştığını ifade etti.

Milletvekili olarak cezaevlerine gidemediklerini, bunun Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın keyfi tutumundan kaynaklandığını savunan Ertan, Şakran Cezaevinde tutuklu ve mahkumların kötü muamele ve işkence nedeniyle açlık grevi yaptığını, orada neler olup bittiğine dönük açıklama beklediklerini, durumu endişeyle izlediklerini bildirdi.

Ertan'ın TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesindeki cezaevi alt komisyonunun çalışmalarını sınırlı olduğunu, iddiaları araştırmakta isteksiz davrandığını söylemesi üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner söz alarak, konuya duyarsız kalmadıklarını ve sorunların giderilmesi için üzerlerine düşeni yaptıklarını belirtti.

Metiner, cezaevi ziyaretlerini sürdürdüklerine işaret ederek, "Tabii ki sorunlar var, sorunların giderilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ama çok büyük bir abartı diliyle karşı karşıya kaldığımızı ve bunun çok büyük istismara dönüştürüldüğünü de arz etmek istiyorum." diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, öneri aleyhindeki konuşmasında, Mecliste konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasına gerek olmadığını belirterek, alt komisyonunun cezaevlerindeki sorunları, mahkum ve tutuklulardan gelen şikayetleri yerinde incelediğini kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre de konunun araştırılmasını isteyerek, AİHM'e Türkiye'den yapılan başvuruların ikinci sırasını kötü muamele konularının oluşturduğunu ifade etti.

AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, kötü muamele ve işkenceye sıfır toleransla yaklaştıklarını, iktidarları döneminde insan hakları ve demokratikleşme alanında cezaevlerindeki beslenme, okuma, ziyaretlerde ana dille konuşma, inanç ve aile ilişkilerinde önemli iyileştirmeler yapıldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

BİZE ULAŞIN