E-devlet uygulamasında hangi hizmetler var? E-devlet'e nasıl giriş yapabilirim?

E-devlet uygulamasında hangi hizmetler var? E-devlet'e nasıl giriş yapabilirim?

E-devlet sistemi ile bir çok devlet kurumuna ait sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılıyor. E-devlet sistemi devlet tarafından hizmete koyulan kullanışlı bir sistemdir. E-devlet sisteminden yararlanabilmek için herhangi bir PTT şubesinden giriş şifresini almış olmanız gerekmektedir.

  • Gündem
  • Perşembe 23.06.2016 11:01

E-Devlet, devlet tarafından sunulan hizmetlere vatandaşların daha kolay ve hızlı biçimde ulaşabilmeleri için geliştirilip tasarlanmış resmi olarak kabul edilen bir internet sitesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes T.C kimlik numarası ve kimlik doğrulama yöntemlerini kullanarak E-devlet'e giriş yapabilir ve sunulan kamu servislerinden faydalanabilir.

E-DEVLET UYGULAMASINA EKLENEN YENİ HİZMETLER NELERDİR?

e-Devlet sistemine dahil olan uygulamalar arasında mezar yeri, vefat bilgisi, ücret tarifesi, beyan, tahakkuk ve tahsilat bilgileri sorgulamaları yer alıyor. e-Devlet uygulamasına www.turkiye.gov.tr üzerinden giriş sağlanıyor. İBB tarafından sunulan mezarlık sorgulama sisteminin devreye girmesiyle beraber İstanbul'da yaşayan vatandaşlar, e-Devlet sistemiyle ölen yakınlarının kabirlerinin bilgisine erişebiliyor. Sisteme dahil edilen genel hizmetler kısmında; "Mezar Yeri Sorgulama, Ücret Tarifesi Sorgulama, Vefat Bilgisi Sorgulama", kişiye özgü hizmetler bölümünde ise; "Beyan Bilgileri Sorgulama, Tahakkuk Bilgileri Sorgulama, Tahsilat Bilgileri Sorgulama" bulunuyor.

E-DEVLET GİRİŞ VE TÜM SORGULAMA İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?

e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şu adımlar takip edilmelidir: İlk olarakwww.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Daha sonra açılacak menünün solkısmında bulunan e-Hizmetler sekmesine tıklanmalıdır. Bu işlemi tamamladıktan sonra açılacak olan menünün yine sol bölümünde bulunan harflerden hangi kurumda işlem yapılacaksa o kurumun ilk harfini seçilmelidir. Örneğin işlem Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili ise E harfinin tıklanması gerekiyor.

Bu işlemi de yerine getirdikten sonra işlem yapılacak kurumun başlığı altındaki kategorilerden uygun olan tıklanmalıdır. Kategori seçimini gerçekleştirdikten sonra açılacak menüde yer alan "kimliğimi şimdi doğrula" butonuna basılmalıdır. Bu butondan bastıktan sonra yeni açılan sayfaya TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilmelidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra sorgulama yapılmalıdır. e-Devlet şifreniz yoksa www.turkiye.gov.tr sistemine giremezsiniz. Uygulamadan faydalanmak için size en yakın PTT şubesine e-Devlet şifresi için başvuruda bulunarak, e-Devlet şifresi edinebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşları bilgilerine kolayca erişim imkanı sağlayan e-Devlet sistemindeki online hizmetlerinden yararlanabilmek için e-Devlet şifresi haricinde; 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

BİREYSEL BAŞVURU SORGULAMADA E-DEVLET DÖNEMİ

E-DEVLET'TE 246 FARKLI KURUM HİZMET VERİYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, e-Dönüşüm/e-Devlet İşbirliği Protokolü'nün 5 milyon 300 kişiye hizmet edecek olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, "An itibarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden 246 farklı kurumun, bin 498 farklı hizmetini 28 milyonunun üzerinde vatandaşın ayağına götürüyoruz." dedi. Bakanlığın Konferans Salonu'nda Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında "e-Dönüşüm/e-Devlet İşbirliği Protokolü" imza töreni yapıldı.

E-DEVLET'TE ARTIK ARAÇ SORGULAMASI YAPILAMACAK

Arslan, protokolün 5 milyon 300 kişiye hizmete aracılık edecek olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiye'de bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle toplumun ihtiyaçlarının da değişiklik gösterdiğini ifade etti. e-Devlet uygulamalarının toplumun değişen ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde cevap verilmesini sağladığını vurgulayan Arslan, "Bakanlığımızın e-Devlet'e ilişkin yeni görev ve sorumlulukları kapsamında yönetmelik ve benzeri çalışmaları tamamlamıştır. 2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu kapsamda e-Devlet ekosisteminin oluşturulması, ülkemizin dijital dönüşümü tamamlanması, dağınık yapıdaki uygulamaların bütünleşik hale getirilmesi hedeflenmiştir." diye konuştu.

Arslan e-Devlet Kapısı'nın zamandan ve mekan tasarruf ettirdiğine dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

"An itibarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden 246 farklı kurumun, bin 498 farklı hizmetini 28 milyonunun üzerinde vatandaşın ayağına götürüyoruz. Aynı zamanda e-Devlet mobil uygulaması üzerinden 6 milyondan fazla kullanıcıya, 381 farklı hizmeti ulaştırıyoruz. Protokol, eğitime yönelik başarılı ve geniş kitleleri ilgilendiren birçok hizmetin e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmasını sağlayacaktır. Bu protokol ile e-Devlet hizmetleri, hizmetlerinin e-Devlet kapısına entegrasyonu, sayısal veri, bilgi ve belge paylaşımı, bulut bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgi güvenliği, eğitim müfredatında e-Devlet ile ilgili içerik ve farkındalığın oluşmasına ilişkin ana başlıklardan oluşmaktadır. Bu aşamanın ilk adımı olarak, her yıl vatandaşımızın günlerini kuyruklarda geçirmesine neden olan açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin ve mezunlarının ihtiyaç duydukları belgeleri e-Devlet Kapısı üzerinden alabilme imkanı sağlanmış olacaktır."

BİZE ULAŞIN