"FETÖ-PDY Soruşturması"nda esrarengiz cinayetin izleri...

41 polis hakkında yakalama kararının çıkarıldığı soruşturma dosyasında, 5 yıl önce esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan, bir kaç hafta sonra da Akçakoca'da denizde cesedi bulunan Haydar Meriç olayı da yer alıyor. İstanbul polisinin yürüttüğü soruşturmadaki bulgulara göre, bugün yakalama kararıyla aranan şüpheli polisler, o dönemde Kırklareli'nde görev yapıyordu ve Haydar Meriç de Fettullah Gülen'le ilgili kitap yazma hazırlığı içindeydi.

FETÖ-PDY Soruşturmasında esrarengiz cinayetin izleri...

Edinilen bilgiye göre İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü "FETÖ / PDY soruşturması" operasyonlarında hedef Kırklareli Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan ve aralarında üst düzey olanlarının da bulunduğu polisler.

30 POLİS GÖZALTINA ALINDI, 10 POLİS ARANIYOR
Söz konusu soruşturma bugün operasyonlarla sürdü. Şüpheliler hakkında yakalama kararları çıkarıldı. Organize Suçlarla Mücadale Şube Müdürlüğü ekipleri İstanbul merkezli, Kırklareli ve Ankara'nın da arasında bulunduğu 22 ilde 41 şüpheli polisi yakalamak için eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlar kapsamında 30 şüpheli polis gözaltına alındı. 1 polisin cezaevinde bulunduğu belirlendi. 10 polisin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

SAHTE RAPORLA DİNLEME
Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye soruşturmanın konusu 2011 yılı ve öncesinde yapılan ve hukuksuz olduğu belirtilen dinlemeler,
Bu soruşturmanın şüphelisi olan polislerin o dönemde Haydar Meriç'in Fetullah Gülen hakkında kitap yazacağını belirlediği ve Meriç'i sahte raporlarla dinledikleri belirlendi.

ORTADAN KAYBOLDU, ELLERİ BAĞLI CESEDİ DENİZDE BULUNDU
Bu sırada esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Meriç'in elleri bağlı cesedi Akçakoca'de denizde bulundu. Şüpheli polislerin işte bu cinayetle ilgili delilleri de kararttıklarının tespit edildiği belirtiliyor.
Bu arada o dönemin hem Emniyet Genel Müdürlüğü hem de İstanbul İstihbaratı'nda görevli özel ekiplerinin, Meriç'in yazacağı belirtilen Fettullah Gülen hakkındaki kitabın ele geçirilmesi için yoğun çaba gösterdiğinin tespit edildiği belirtiliyor.

GÖZALTINDAKİ ŞÜPHELİ POLİSLERE İŞLEM YAPILACAK SUÇLAR
Gözaltına alınan şüphelilerin, 'Terör örgütü kurmak ve üye olmak', 'Haberleşmenin gizliliği ihlal', 'Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması', 'Kişisel verilerin hukuka aykırı elde edilmesi', 'Resmi belgede sahtecilik', 'İftira', 'Tehdit' ve 'Zorla alıkoyma' suçlarından haklarında işlem yapılacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN