HDP’li vekillere ilk ifade çağrısı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili ilk ifade daveti Muş Başsavcılığı’nca telefonla yapıldı. HDP milletvekilleri Yıldırım ve Özkan savcılık yetkililerine “İfade vermeye gitmeyeceğiz” dedi

HDP’li vekillere ilk ifade çağrısı
Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği hükümlerine göre TBMM ve Başbakanlık'taki 682 fezleke de fezlekeleri düzenleyen başsavcılıklara geri gönderildi. İlk ifadeye çağrı işlemi, Muş Başsavcılığı'nca yapıldı. HDP milletvekilleri Ahmet Yıldırım ile Burcu Çelik Özkan'ı cep telefonlarından arayan başsavcılık yetkilileri, haklarındaki iddiaları özetleyerek aktardılar. Ardından da ifadeye gelmelerini istedi. Ancak Yıldırım ve Özkan, kendilerini arayan görevliye, "İfade vermeye gitmeyeceğiz. Partimizin bu konuda kararı var. Yapılan düzenleme (dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği) Anayasa'ya aykırı olduğu için ifade vermeyi kabul etmiyoruz" dedi. Savcılık görevlileri, her iki vekilin hangi saatlerde hangi numaradan arandığını ve ne cevap verdiklerini tutanak altına aldı.

İHTAR YAZISI YOLDA
Başsavcılık bu aşamadan sonra yazılı davet prosedürünü işletilecek. Yıldırım ve Özkan'ın adreslerine gönderilecek yazıda, makul bir süre tanınacak. Belirtilen sürede ifade vermeye gitmemeleri halinde zorla getirilecekleri uyarısı da yazıda yer alacak. Özkan, 8 Haziran seçimlerinden sonra katıldığı bir etkinlikte, köy korucularına yönelik "Bu memleketten defolup gideceksiniz. O keleşi size çevirmesini iyi biliriz" ifadelerini kullanmıştı. Yıldırım hakkında da "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından fezleke hazırlanmıştı. Bu arda HDP milletvekilleri, yargı sürecinde nasıl davranacaklarının aktarıldığı "ortak savunma belgesi" de yayımladı. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, savcılık ve mahkemelerde bu metnin dışında hiçbir soruya cevap verilmeyeceğini, bunun siyasi bir tutum belgesi olduğunu aktardı. HDP'li Meral Danış Beştaş da "Biz bu davetlere icabet etmeyeceğiz" dedi.

TABANCASINI VEKİL TESLİM ALDI
Bitlis'te ölü ele geçirilen teröristin cenazesine katılan HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım'ın bulunduğu araçtaki bir kişi, 'terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklandı. Muş Valiliği'nden yapılan açıklamada, konvoyda yapılan kontrollerde, Yıldırım'ın bulunduğu araçtaki şahıslardan birinin belindeki silahı arka koltukta oturan milletvekiline verdiğinin görüldüğü kaydedildi. Açıklamada, "Araçtaki 3 şahıs savcının talimatı ile gözaltına alındı. Yıldırım, dokunulmazlığı olduğunu ve kendisinin aranamayacağını belirterek, aracı görevli personelin üzerine sürmek istedi. Bunun üzerine yol diğer araçlarla kesilmiş, savcılık talimatına istinaden milletvekilinin silahla birlikte olay yerinden ayrılmasına izin verilmiştir" denildi.
BİZE ULAŞIN