Menbiç'te Türkiye'nin istediği oldu

DAEŞ'in Kuzey Suriye'deki kalesi olarak bilinen Menbic'e Kürt YPG güçleri değil ABD'nin hem havadan hem de karadan desteklediği Suriye Demokratik Güçleri girdi.

Menbiç'te Türkiye'nin istediği oldu

Arap, Süryani ve Kürt işbirliğiyle kurulan Suriye Demokratik Güçleri, ABD özel harekat birimlerinin ve hava operasyonlarının da desteğiyle geçen ay Menbic'i DAEŞ'in elinden almak için operasyon başlatmıştı. Reuters haber ajansına konuşan bir ABD'li yetkili ise Menbic operastonunda Kürt YPG güçlerinin değil, yine Suriye Demokratik Güçleri'ne bağlı Arap grupların çoğunlukta olduğunu söylemişti. Merkezi İngiltere'de bulunan İnsan Hakları için Suriye gözlemevi Suriye Demokratik Güçleri'nin ABD koalisyonun hava desteğiyle Menbic kentine girdiğini söyledi.

ABD İLE MENBİC OPERASYONU GÖRÜŞÜLDÜ

Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzakta olan Menbic, DAEŞ'in sınır bölgesinde kontrol ettiği stratejik noktalardan birisi olarak görülüyor. Reuters'a konuşan ABD'li yetkili Menbic ve çevresinin DAEŞ için Avrupa'ya açılan son kapılardan birisi olduğunu vurguluyor ve örgüt militanlarının Suriye - Türkiye sınırını Menbic üzerinden geçtiğini ifade ediyor.

MINBİÇ'E YÖNELİK OPERASYON BAŞLADI

Suriye Demokratik Güçleri'nin başlattığı Menbic harekatına ABD özel harekat birliklerinin de katıldığı ifade ediliyor. Reuters'a konuşan ABD'li yetkili, özel harekat birliklerinin sadece yerel kuvvetlere danışmanlık için bölgede bulunduğunu vurgulayarak "Cepheye ne kadar yaklaşmaları gerekiyorsa o kadar yaklaşacaklar. Ancak sıcak çatışmaya girmeyecekler" demişti. Yetkili, Menbic'in DAEŞ'den alınmasıyla birlikte örgütün büyük ölçüde izole edilebileceğini de vurguladı.

BBC Türkçe

BİZE ULAŞIN