Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk doğduğu gün olan 22 Haziran’da hayatını kaybetti. Yaşar Nuri Öztürk, mide kanseri teşhisiyle 12 Kasım 2011'de ameliyat olmuş ve 3.5 ay kemoterapi görmüştü. Peki Yaşar Nuri Öztürk kimdir? İşte Yaşar Nuri Öztürk’ün hayatından detaylar…

Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti

Yaşar Nuri Öztürk'ün yaşamını yitirdiği haberini Halkın Yükseliş Partisi (HYP) Genel Başkanı Ragıp Önder Günay Facebook sayfasından duyurdu. İlahiyat profesörü Yaşar Nuri Öztürk, rahatsızlığından dolayı geçtiğimiz günlerde Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Burada bir süre tedavi gören Öztürk daha sonra evine geçmişti. Yaşar Nuri Öztürk mide kanseri teşhisiyle 12 Kasım 2011'de ameliyat olmuş ve 3.5 ay kemoterapi görmüştü.

SON DAKİKA: YAŞAR NURİ ÖZTÜRK ÖLDÜ MÜ? KIZINDAN AÇIKLAMA

71. doğum gününde yaşamını yitiren Öztürk, kısa bir süre önce hastaneye kaldırılmış bir süre tedavisinin ardından evine gönderilmişti. 12 Kasım 2011 tarihinde mide kanseri teşhisiyle ameliyat olan Öztürk, son yazısını Aydınlık gazetesinde 9 Haziran'da kaleme almıştı. Trabzon'un Sürmene ilçesinin Küçükdere Köyü'nde hayata gelen Yaşar Nuri Öztürk, dokuz yaşında hâfız oldu. On yıllık klâsik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamlayan Öztürk, 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında "İslâm Felsefesi" konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu. New York'ta "İslâm Düşüncesi ve Çağdaş Sûfî Düşünce" dersleri okuttu. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Öztürk, 1978 ve 1982'de "Türkiye Millî Kültür Vakfı" ödülünü kazandı.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK'ÜN SAĞLIK DURUMU AĞIR!

KILIÇDAROĞLU, YAŞAR NURİ ÖZTÜRK'E RAHMET DİLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayatını kaybeden ilahiyat profesörü Yaşar Nuri Öztürk için rahmet dileğini twitter hesabından paylaştı. Kılıçdaroğlu, "Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun" ifadesini kullandı.

CENAZE TÖRENİ CUMA GÜNÜ

Yaşar Nuri Öztürk'ün cenazesi, 24 Haziran Cuma günü ikindi vakti Üsküdar'daki Şakirin Camisi'nde düzenlenecek törenin ardından, Kanlıca Mezarlığında toprağa verilecek.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK HASTANEYE KALDIRILDI

DOĞUM GÜNÜNDE HAYATINI KAYBETTİ (YAŞAR NURİ ÖZTÜRK KİMDİR?)

Trabzon'un Sürmene ilçesinin Küçükdere Köyünde 22 Haziran 1945'te dünyaya gelen Yaşar Nuri Öztürk, ilk Kur'an-ı Kerim eğitimini babasından aldı.

Öztürk 9 yaşında hafız olurken, 10 yıllık klasik medrese eğitiminin ardından hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı.

Yaşar Nuri Öztürk, 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra 1980'de akademik eğitimine devam etti.

Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleriyle, ABD, Güney Kore ve Japonya'da kendi alanına ilişkin akademik araştırmalar yapan Öztürk, ayrıca bir süre Fransa'da Grenoble Üniversitesinde çalıştı.

Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Öztürk, 1978 ve 1982'de "Türkiye Milli Kültür Vakfı" ödülünü kazandı.

Türkiye'de Kur'an-ı Kerim'in Özüne Dönüş Hareketi'nin öncüsü olan ve Time dergisinin gerçekleştirdiği "20. Yüzyılın En Önemli Kişileri" listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk 10 arasına giren Öztürk, aynı zamanda da Türk üniversitelerinde öğretim üyesi ve dekan olarak 26 yıl görevde bulundu.

Amerika'da da bir yıl misafir profesör olarak "İslam Düşüncesi" dersleri okutan Öztürk, bu süre içerisinde The World Scripture'ın İslam bölümünün hazırlanışında görev aldı.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesine,1993'te kurucu dekan olarak atanan Öztürk'ün büyük çoğunluğu İslamiyet hakkında 50'ye yakın kitabı bulunuyor.

Öztürk, ilk tercümesi Elmalılı M. Hamdi Yazır tarafından yapılan Kur'an-ı Kerim'in yorum katılmamış Türkçe mealini yayımladı. Aynı zamanda çeviri, 1993-2003 yılları arasında 126 baskı yaparak, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok baskı yapan kitabı" sayılıyor.

14 Şubat 2013 tarihinde TRT sanatçısı Nazlı Kanaat ile nişanlanmıştır.

Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Daha sonra CHP'den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisi'ni kurdu ve bu partinin genel başkanlığını dört yıl boyunca sürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasî hayatını sona erdirmiş oldu.

BİZE ULAŞIN