MHP’den notere suç duyurusu

MHP Genel Merkezi muhaliflerin 19 Haziran’daki kongresinde yaşanan sahte imzalarla ilgili Ankara 13. Noterliği hakkında suç duyurusunda bulundu

MHP’den notere suç duyurusu
MHP'de 19 Haziran'da korsan kongre düzenlenmesinin ardından ortaya çıkan sahte imzalar ile ilgili Genel Merkez hukukçuları harekete geçti. Genel Merkez'in avukatı Yücel Bulut, Ankara 13. Noterliği hakkında Akyurt İlçesi Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Bulut, sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti. Ankara 13. Noteri delegelerin hazirun cetvelini imzalarken kimliklerini almamış, cep telefonu ile çekilen kimlik fotoğraflarını WhatsApp üzerinden göndermelerini istemişti. Noter Vekili Mustafa İset daha sonra yaptığı açıklamada bir skandalı daha itiraf etmişti. İset, kongrenin açıldığı saatte henüz 330 delegenin imzasının alındığını belirtmişti. Salt çoğunluk yakalanmadan kongrenin açılması genel merkez tarafından eleştirilmişti. Genel Merkez'e göre muhaliflere yönelik disiplin süreci başlarsa muhalifler mazlum rolüne bürünebilecek. Bu nedenle genel merkez muhalifleri disiplin kuruluna sevk etmeyecek. MHP lideri Devlet Bahçeli temmuz ayı içinde bu tartışmaları tamamen sonlandırmayı hedefliyor. Bunun için de genel merkez yöneticileri tek yolun kongre olacağı konusunda hem fikir. Genel Merkez, 10 Temmuz kurultayında Bahçeli'nin kazanacağına kesin gözüyle bakıyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, aHaber'e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yalçın şöyle konuştu:

'ÜST AKIL TAVSİYESİ'
"Noterin imza toplarken yaptığı doğru değildir. Hukuki süreç devam ettiği sürece kongrenin iptaline kadar gidilebilir. Ancak biz 19 Haziran ile ilgili adım atmayı düşünmüyoruz. Biz 10 Temmuz kurultayına kilitlendik. Çağrı heyeti 19 Haziran yerine 10 Temmuz kurultayını işaret etti. Genel merkezin verdiği 10 Temmuz tarihi yerine başka bir tarih vermek bize göre kaos seviciliktir. Eğer maksat üzüm yemekse o arkadaşlar sayın genel başkanın açtığı yoldan ilerlemeliydi. Bunu tercih etmeyip üst akıldan tavsiye almaları MHP tarafından kabul görmedi" dedi. Yargıtay'ın kongre ile ilgili tescil hakkı olduğunu belirten Yalçın "Oradaki 13 değişikliğin 12'si mahkeme kararında değiştirilmesi gereken maddeler arasında yok. Bu MHP'ye yargı darbesidir. " diye konuştu. Bu arada MHP'de 10 Temmuz için hem Genel Merkez'in hem muhaliflerin kongre kararı almasıyla ilgili tartışmalara son noktayı Çankaya İlçe Seçim Kurulu koyacak. Kurul hangi başvuruyu kabul edip heyet gönderirse o kongreye yasal zemin sağlanmış olacak.

Rüstem Mehmet HAZNEDAR / ANKARA
BİZE ULAŞIN