Türkiye’ye vade biçen Cameron’a İngiliz halkı vade biçti

Başbakan Binali Yıldırım, AB referandumu sürecindeki kampanyasını Türkiye karşıtlığı üzerine kuran İngiltere Başbakanı Cameron’ın sandık sonucu sonrası istifa etmesini böyle değerlendirdi

Türkiye’ye vade biçen Cameron’a İngiliz halkı vade biçti
Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Söğütözü'ndeki Başyazıcıoğlu Camisi'nde kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları;
(İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararına ilişkin) Biz birliğin güçlenerek gelecekte devamından yanayız. Bu, Avrupa'nın barışı, bölgenin istikrarı için önemli bir konudur. Ancak bu konuda Avrupa Birliği'nin, kendisini diğer bölge ülkelerinden soyutlayan bir anlayışı terk etmesi gerekir, daha kucaklayıcı bir vizyon ve gelecek arayışında olmalıdır. İngiltere seçmeni birlikten ayrılma yönünde bir irade ortaya koydu. İngiltere halkı için ümit ederim doğru ve hayırlı bir karardır, bunun üzerine söz söylememiz çok bir anlam ifade etmez. Kararın asıl muhatabı olan AB bu gelişmeyi çok iyi okumalı ve gelecek vizyonunu tekrar gözden geçirmeli. Kapsayıcılık ve kuşatıcılık konusunda demek ki bütün üyeleri içine alacak ideal bir noktada olmadığı anlaşılıyor. Burada bir memnuniyetsizlik söz konusu olduğu, bu referandumla ortaya çıkmış oldu. Yıllardan beri Türkiye, AB yolunda çalışan ve hareket eden bir ülke. Bu ve buna benzer gözlemlerimizi, tespitlerimizi de biz, çeşitli vesilelerle birliğin çeşitli karar mercileriyle paylaştık.
(İngiltere Başbakanı Cameron'ın Türkiye karşıtı kampanyası ve istifası üzerine) Referandumda "evet" oylarını artırabilmek adına abuk subuk laflar etti. "Türkiye 3 bin yılda AB'ye giremez" gibi laflar etti. İngiliz seçmeni bu sözlere itibar etmediğini, Türkiye hakkındaki düşüncelerinin doğru olmadığını da bu kampanyayla Sayın Cameron'a bildirmiştir. Türkiye'ye vade biçen Cameron'a İngiliz halkı tarih vermiştir, vade biçmiştir.
(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Türkiye'nin, AB'ye katılım süreciyle ilgili referandum" önerisi üzerine) Türkiye'nin birliğe tam üyelik müzakere sürecini tamamlandıktan sonra ve üyelik kararı verilmesi aşamasında söz konusu kararı Türk milleti verir. Bundan da doğal bir şey yok. Milletin geleceğini ilgilendiren konuda kararı millet verir.
(Terörle mücadele) Avrupalı dostlarımız artık gerçeği görmeli. Ya Türkiye'yi dinleyecekler, ya da bölücü terör örgütünün manipülasyonuna boyun eğecekler. Bir adım sonra o terör örgütü onları da perişan edecek.

GEZİ'NİN SEBEBİ 3'ÜNCÜ HAVALİMANI
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti MKYK toplantısı sonrasında MKYK üyeleriyle iftar yaptı. Yıldırım, buradaki konuşmasında Gezi olaylarının sebebini şöyle ifade etti: Gezi olayları niye patladı biliyor musunuz? Biz dünyanın en büyük havalimanını yapmaya karar verdiğimizde patladı. O gezi direnişçilerinin akılları sıra verdiği ültimatomu okudunuz. Ne diyor, üçüncü havalimanını, üçüncü köprüyü, Marmaray'ı yapmayın... Ülkesini milletini seven inanlar bunu söyleyebilir mi? Bunun açıkça bir tertip olduğu, komplo olduğu kısa sürede anlaşıldı ve Allah'a şükür millet vefasını gösterdi. Recep Tayyip Erdoğan çıktı ve "ben size boyun eğmem benim arkamda millet var" dedi. Ve hemen 1.5 milyon insan İstanbul'da bir araya geldi. Vefa bu. Vefa liderinizi alaşağı etmeye kalktıkları zaman onun etrafında milyonların kenetlenmesidir. Yoksa sadece vefa bir bozacının ismi değil, vefa kredi kartıyla taksit taksit ödenecek bir şey de değil.
BİZE ULAŞIN