Yargı, kongre yetkisini Genel Merkez’e verdi

Yargı, kongre yetkisini Genel Merkez’e verdi
MHP'de muhaliflerin 19 Haziran'daki korsan kurultayının ardından Genel Merkez ile aralarında başlayan "10 Temmuz'da Kurultay'ı kim toplayacak?" sorusunun cevabını yargı verdi. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir üst kurul delegesinin açtığı davada, 19 Haziran'daki kurultayda alınan tüm kararların yürütmesini durdurdu. Buna göre 10 Temmuz'da gerçekleştirilecek kurultayı Genel Merkez toplayacak. Çağrı heyetince değiştirilen tüzük maddelerini, kurultay tutanaklarını, Ankara 13. Noterliği beyanlarını inceleyecek mahkeme, 19 Haziran'daki kurultayın iptal olup olmayacağına karar verecek. MHP Genel Merkezi avukatı Yücel Bulut ise konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
Siyasi partilerin genel kurulları, ilgili kanunların, ilgili maddeleri uyarınca Ankara il merkezinde yapılmak zorundadır. Buna uyulmamıştır.
Siyasi partilerin tüzüklerini değiştirilebilmesi için, genel kurulun birinci oturumunda, toplam sayının 2/3'ü kadar delegenin salonda hazır bulunması gerekmektedir. Bu sayı sağlanmamıştır.
Üye olmayan, genel kurula katılma yetkisi bulunmayan, hatta devlet memuru olan birçok ismin genel kurula katılarak, parti delegesi gibi oy kullandıkları tespit edilmiştir. Muhaliflerin korsan kurultayında, 10 Temmuz'daki korsan kurultayı yapmak üzere görevlendirilen Musavat Dervişoğlu ise karara itiraz edeceklerini söyledi. Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 10 Temmuz'daki kurultayın muhalifler tarafından mı yoksa MHP Genel Merkezi'nce mi toplanacağı yönündeki kararın, Çankaya 4. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nca değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Çağrı heyetine para cezası
Ankara Valiliği, MHP çağrı heyetine, 19 Haziran'daki kongreyi il merkezi yerine Akyurt'ta topladıklarıları için Dernekler Kanunu'nun 32/b maddesi uyarınca idari para cezası verdi. MHP Genel Merkezi'nin açıklamasında, ilgili madde kapsamında "Mahkemece kanunlara aykırı olarak yapılan genel kurul toplantılarının iptaline de karar verilebilir" hükmünün de bulunduğu, kongrenin iptal olabileceği belirtildi.
BİZE ULAŞIN