Beleş tatile FETÖ karartması

SABAH, firari savcı Zekeriya Öz’ün beleş Dubai tatili faturasını cebinden ödemiş gibi göstermek için Ali Ağaoğlu’na adamlarını gönderdiğini kanıtlamıştı Ancak Paralel yargıdan kanıt görüntülerin yayından kaldırılması kararı çıktı

Beleş tatile FETÖ karartması
İstanbul Anadolu 10'uncu Sulh Ceza Hakimi Ali Aslan Giritli, Paralel Yapı'nın firari savcısı Zekeriya Öz'ün kirli ilişkilerinin üstünü örtecek bir karara imza attı. Öz'ün, Ali Ağaoğlu tarafından karşılanan Dubai tatilini kendi cebinden ödemiş gibi göstermek için fatura almak üzere iki kişiyi Ağaoğlu'na gönderdiğini ortaya çıkaran SABAH'ın haberleri hedef oldu. Hakim Giritli, Öz'ün yurtdışına kaçtıktan sonra SABAH'ın yayınladığı "Zekeriya Öz fatura timine sığındı" haberinin yayından kaldırılmasına karar verdi. Öz'ün kirli ilişkileri, yargı kararıyla ortadan kaldırıldı. SABAH Gazetesi, 17 Aralık darbe girişiminin başındaki Paralel savcı Zekeriya Öz'ün Dubai'de ünlü müteahhit Ali Ağaoğlu'nun parasıyla tatil yaptığını ortaya çıkarmıştı. HSYK'nın soruşturma başlatması üzerine Öz, önce tatili cebinden karşıladığına dair belge göstereceğini söylemiş, ancak iki kişiyi, tatilin masraflarını kendi cebinden ödemiş gibi göstermek için makbuz almak üzere Ali Ağaoğlu'na gönderdiği ortaya çıkmıştı. Belge göstermesi beklenirken yurtdışına kaçan Öz'ün sahte fatura ayarlaması için Ağaoğlu'na gönderdiği Aytaç Ocaklı'nın yanına, Kiev'e kaçtığı öne sürülmüştü. Ocaklı, bir röportajda 20 yıldır Ukrayna'da yaşadığını, bölgede ses getiren projelere imza attıklarını açıklamıştı.

ÖZ'Ü AKLAMA TİMİ
Tüm bu gelişmeleri görüntüleriyle birlikte haberleştiren SABAH'ın yayınları, Paralel Yapı'da rahatsızlığa yol açtı. Firari FETÖ şüphelisi olarak aranan Öz, avukatları aracılığıyla hakkındaki tüm haberleri savcılıklara, mahkemelere ve Basın Konseyi gibi kurumlara taşıyarak tazminat, ceza ve kınama kararları çıkarmaya çalıştı. Öz'ün birçok adliyeden yaptığı başvurularla aleyhindeki haberlerin yayından kaldırılmasına yönelik taleplerin reddedilmesinden sonra Paralel Yapı bu kez yeni bir taktiğe başvurdu. Haber içeriğinde adı geçen başkaca kişiler tarafından mahkemeye başvurulması ve erişimin engellenmesi kararları alınması sağlanarak, kendileri hakkındaki haberleri kaldırtmaya başladılar.


PARALEL'İN KORUYUCULARI
İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği daha önce de Paralel Yapı'ya yönelik skandal kararlarıyla gündeme gelmişti. Anadolu 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Murat İşleyen, FETÖ/PDY'ye yönelik himmet soruşturmasında tutuklanan Halit Dumankaya'nın serbest bırakılması kararında, FETÖ'nün daha önce terör örgütü olmadığını kaydetmişti. İşleyen'in kararında, "Halit Dumankaya, örgüte çekleri verdiği tarihte FETÖ/PDY bir terör örgütü olarak tanınmıyordu" denilmişti. Bu karar, FETÖ'nün geçmişteki eylemlerini aklamaya ve Paralel örgüte ilişkin yürütülen diğer dava ve soruşturmalara emsal oluşturma çabası olarak yorumlanmıştı.


SABAH, firari savcı Öz'ün beleş tatil faturalarını kendi adına düzenletmek için Ali Ağaoğlu'nun işyerine adam gönderdiğini bu görüntülerle kanıtlamıştı.
BİZE ULAŞIN