İsrail basını: Türkiye zafer kazandı

İsrail basını, pazar günü Roma’da sonuçlandırılan Türkiye-İsrail mutabakatı için "Türkiye kazandı" yorumu yaptılar. Türkiye ile İsrail arasında ikili ilişkilerin normale dönmesi hakkında varılan mutabakat İsrail basınında rahatsızlık yarattı.

İsrail basını: Türkiye zafer kazandı

"TÜRKİYE'NİN ESKİSİ KADAR İHTYACI YOK"

Haaretz gazetesi "Altı yıl geç kalınmış bir anlaşma. İsrail aynı koşulları Mavi Marmara saldırısından hemen sonra yerine getirebilirdi. Türkiye'nin İsrail'e eskisi kadar ihtiyacı yok. Son derece gerekli bir anlaşmaydı" yorumunu yaptı.

"ANLAŞMANIN KAZANANI TÜRKİYE VE HAMAS"

Jerusalem Post gazetesinde Ariel Ben Solomon imzasıyla yayımlanan analizde ise "Anlaşmanın kazananı Hamas ve Türkiye oldu." ifadesi yer aldı.

TÜRKİYE İSRAİL'DEN İSTEDİĞİNİ ALDI

"TÜRKİYE DİPLOMATİK ZAFER KAZANDI"

Ülkenin etkili gazetelerinden Times of İsrael, mutabakatı "Türkiye diplomatik zafer kazandı" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÜLKESİNİN ONURUNU BİRİNCİ ÖNCELİK OLARAK BELİRLEDİ"

Haber sitesi Ynet ise "Teslim Koşulları" başlıklı yazıda "İsrail hükumetinin Türkiye'ye teslimiyet anlaşmasını onaylaması üzüntü verici. Bir devletten özür dileyip, tazminat ödemeyi kabul ediyorsanız suçlu olduğunuz anlamına gelir. Türkiye ile ilişkilerimiz önemli ama ulusal haysiyetimiz de önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin onurunu birinci önceliği olarak belirledi." ifadelerini kullandı.

GAZZE'DE SEVİNÇ

BİZE ULAŞIN