Rusya ile ilişkilerimiz hızla normalleşecek

Rusya ile ilişkilerimiz hızla normalleşecek

Türkiye ile Rusya’nın, iki ülkenin de zararına olan mevcut durumu bir an önce geride bırakması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlişkilerimizi süratle normalleştireceğimize inanıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde taksici, minibüsçü, yufkacı, mobilyacı, gözlükçü gibi değişik meslek gruplarından vatandaşlarla iftarda buluştu. İsrail ile anlaşma ve Rusya ile ilişkilerin normalleştirilmesi hakkında önemli mesajlar veren Erdoğan, özetle şöyle dedi:
Rusya ile de biliyorsunuz bir uçak krizi meselemiz vardı. Bu olumsuzlukları da ortadan kaldırmaya yönelik adımları attık. Rusya ile ilişkilerimizi yeniden geliştirme konusunda gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum. Sayın Putin'e gönderdiğim mektupla kendisine hem yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım. Her iki ülkenin de zararına olan mevcut durumu bir an önce geride bırakarak ilişkilerimizi süratle normalleştireceğimize inanıyorum.
Türkiye dostlarına güven ve fayda sağlayan bir ülke olduğunu her zaman göstermiş bir ülkedir. Dolayısıyla bölgenin barışı, huzuru için bu yakın komşumuzla da olan münasebetleri özellikle de stratejik düzeyde kurmuş olduğumuz, bu attığımız adımları da geliştirmenin gayretine inanıyorum.

ŞEBEKELER YENİLENECEK
(İsrail'le mutabakat) En başından beri 'İsrail ile ilişkilerin düzeltilebilmesi için üç şartın yerine gelmesi gerekir' dedim. Başbakanlığımda da, Cumhurbaşkanlığımda da bunu söyledim. Bunun birincisi İsrail bu eyleminden dolayı Türkiye'den resmen özür dilemelidir' demiştim. 2013'te ABD Başkanı Sayın Obama'nın şahitliğinde İsrail Başbakanı bu özrü şahsen bana ifade etti. Bu kendileri tarafından da ifade edildi.
İkinci şartımız İsrail'in, Mavi Marmara'da şehit edilen masumların ailelerine tazminat ödemesiydi. Prensipte üzerinde daha önce de anlaşılan bu şart da 20 milyon dolar olarak rakamın kesinleştirilmesiyle yerine getirilmiş oldu. Yani her biri şehidimiz için 2 milyon dolar tazminat, açılacak banka hesabına İsrail tarafından yatırılacaktır.
Üçüncü şartımız Mavi Marmara şehitlerinin amacı olan, bu uğurda canlarını verdikleri, Gazze'de yaşayan Filistinlilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi noktasında abluka veya ambargonun kaldırılmasıydı. Dün (önceki gün) Roma'da varılan anlaşma uyarınca elektrik ve su altyapısının, çünkü 4-6 saat elektrik enerjisi geliyor. Devamlı karanlıktalar. Dedik ki bunun çözülmesi lazım. Ya limana bir elektrik enerjisi veren bir gemi yerleştirelim veya orada Almanlar'ın işlettiği bir santral var, oradan elektrik, bunun halli gerekir. Ve bunun şebekelerini Türkiye olarak bize yenileyeceğiz. Şimdi bu da kabul edildi. Su, maalesef sıkıntı... Bunun için de denizden su alalım veya sondaj dedik. Bunu da kabul ettiler.
Gıda, sağlık, konut gibi temel ihtiyaçlara kadar her alanda Gazze'ye Türkiye aracılığıyla yardım ulaştırılabilecek. Bu bayram öncesi bir 14 bin tonluk gemiyle gıda, giyim eşyası, ayakkabı, bu tür şeyleri de inşallah Mersin'den yola çıkmak suretiyle Gazze'ye ulaştıracağız.

OBAMA'YA TEŞEKKÜR
Türkiye ile İsrail arasında varılan anlaşmanın iki ülke ve Filistin için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle ayrıca ekonomik ilişkiler de çok farklı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır. Anlaşmanın hayata geçmesinde katkısı olan ABD Başkanı Sayın Obama başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Teknotratlarımıza, bürokratlarımıza teşekkür ediyorum.

GAZZE'DE İKİNCİ BAYRAM YAŞANACAK
Gazze'deki Filistinlilere nefes aldıracak, çok uzun yıllardır yaşadıkları mağduriyetleri düzeltecek adımları inşallah süratle atacağız. Cuma günü gemi yola çıkıyor. İlk gemi Aşdod Limanı'na ulaşacak. İnşallah bu yardımların Gazze'ye teslim edilmesiyle Filistinli kardeşlerimiz ikinci bir bayramı yaşayacaklar. Tabi Gazze'deki bu gelişmelerden sonra Batı Şeria'daki Filistinli kardeşlerimizin haklarını korumanın mücadelesini verirken, Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı asla unutmuyoruz.

?FİLİSTİNLİLERLE İSTİŞARE ETİK
Türkiye olarak bu sürecin tamamını Filistinli kardeşlerimizle istişare içinde yürüttük. Dün (önceki gün) Sayın Abbas ile cuma günü de Sayın Halid Meşal ile görüşecek bu adımları attık. Kendileri bu gelişmeleri gayet olumlu değerlendirdiler ve biz de yola devam ettik. Biz bugüne kadar ne Filistinlilerin hak ve hukukuna halel getirecek ne de Mavi Marmara şehitlerinin ruhlarını muazzeb edecek hiçbir şartı, hiçbir dayatmayı asla kabul etmedik, etmeyiz.
BİZE ULAŞIN