Şartlar kabul edildi normalleşme başladı

Türkiye-İsrail ilişkilerinde Mavi Marmara katliamıyla başlayan 6 yıllık kriz süreci üç şartımızın kabul edildiği mutabakatla bitti. Başbakan Yıldırım anlaşmayı böyle duyurdu:

Şartlar kabul edildi normalleşme başladı
1-Netanyahu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özür diledi
2-İsrail, Mavi Marmara kurbanlarının ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeyecek
3-Filistin'e ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkacak

Başbakan Binali Yıldırım, merakla beklenen Türkiyeİsrail mutabakatının detaylarını açıkladı. 10 bin tonluk yardım gemisi cuma günü Mersin'den Gazze'ye yola çıkıyor. Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlerin yakınlarına 20 milyon dolar tazminat ödenecek. Türkiye, Gazze'de elektrik, su tesislerinin yanı sıra hastane ve konut yapımı için de düğmeye basacak. Başbakan Yıldırım, mutabakat için "ilişkilerin normale döndürülmesi için süreç başladı. Gazze'ye yönelik ambargo büyük ölçüde kaldırılmış oluyor" derken, Rusya ile ilişkiler için de "güzel gelişmeler var, milletimizle yakın zamanda paylaşacağız" diye konuştu. Türkiye-İsrail ilişkilerini normalleştirecek mutabakatın çerçevesi dün açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu eşzamanlı olarak anlaşmanın detaylarını paylaştı. Saat 13.00'te Başbakan Yıldırım Çankaya Köşkü'nde açıklama yaparken, yine aynı dakikalarda Netanyahu da Roma'da basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım'ın yaptığı açıklamalarda öne çıkan detaylar şöyle:

10 BİN TONLUK YARDIM YOLA ÇIKIYOR: Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınına tazminat ödenecektir, miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır. Önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdot Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla birlikte hareket edecektir. Dolayısıyla oradaki ambargo da Türkiye'nin öncülüğünde ortadan kalkmış oluyor.

TOKİ GAZZE'DE KONUT YAPACAK: Gazze bölgesi başta olmak üzere elektrik, su ihtiyacının karşılanması için çalışmalara başlanacak. Ayrıca Gazze'de kaba inşaatı tamamlanan 200 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi de bir an önce hizmete alınacak. Ayrıca TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var. Bunun da önünü böylece açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Özellikle Filistinli kardeşlerimiz çok sıkıntı çekti, onlara nefes alma imkânını bu mutabakatla sağlamış oluyoruz.

FİLİSTİN'İ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Türkiye, Filistin'in haklı davasının sonuna kadar arkasında olacak ve her platformda Filistinlilerin devlet olma hakları da dahil haklarını savunmaya devam edecek. Dolayısıyla bu mutabakatla birlikte İsrail'le ilişkiler normalleşmiş oluyor. Mavi Marmara ile Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin'e topyekûn uygulanan ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor.

ÖNCELİK EKONOMİK İLİŞKİLER: Yardımlar AFAD koordinasyonunda olacak. Buna katılan özel, kamu birçok kurum var. Normalleşme her alanı kapsıyor ama öncelik konusuna bakarsak ekonomik ilişkiler ve bölgesel işbirlikleri önde geliyor. Diğerleri tabiatı ile onu izleyecek.

FİLİSTİN'LE İLİŞKİLER ESKİSİ GİBİ SÜRECEK: Filistin ile Türkiye'nin ilişkilerinin takip edilmesi için gerekli diplomatik mekanizmalar eskiden olduğu gibi bundan böyle de olmaya devam edecek.

TAZMİNATLAR HÜKÜMETİN TEMİNATINDA OLACAK: Tazminatı anlaşma yürürlüğe girdikten sonra İsrail tarafı toptan yatıracak ve bunların hak sahiplerine ulaştırılması hükümetin teminatı altında olacak ve bu uluslararası ikili anlaşmadır.

YARDIM ETMEK İSTEYEN ÜLKELER OLURSA KABUL EDECEĞİZ: Elektrik su konusu acil konu. Gereken her türlü çalışma yapılacak. Bu konuda biz de yapacağız katılmak isteyenler varsa tabii ki memnuniyetle bunu kabul edeceğiz.

TÜRKİYE HAMİ OLDUĞUNU GÖSTERDİ: Biz insani ve milli görev yapıyoruz, bu insanları dünyaya açmak en temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktır. Türkiye de bir kez daha bölgede mazlum mağdur ezilen halkların hamisi olduğunu ortaya koymuştur. Kim ne derse desin.

KOORDİNASYON BİZDE OLACAK: Her şey Türkiye'nin gözetiminde ve kontrolünde. Amaç; her türlü insani yardımın ve orada tahrip olmuş yok olmuş altyapının yeniden yapılması, oradaki insanların nefes almasının, hayata dönmesinin sağlanmasıdır. Bu amaca yönelik her türlü faaliyet tarafımızdan koordine edilecek. İsrail hükümetinin işbirliği ile de kolaylaştırılacak; işin özü budur.

RUSYA İLE GÜZEL GELİŞMELER VAR?: Türk milleti de Rus milleti de bu krizin artık ortadan kalkmasını istiyor. Güzel gelişmeler var, milletimizle yakın zamanda paylaşacağız.

ALMAN BAKAN İNCİRLİK'E GİDEBİLİR: Almanya Savunma Bakanı İncirlik'i rahatlıkla ziyaret edebilir. Herhangi bir sorun yok.

4 ADIMLI SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Başbakan Binali Yıldırım: Müzakerelerde uzlaşıldı. Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın (bugün) Dışişleri Müsteşarımız ve İsrail'deki muhatabı ile imzalanacak. Bu imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail'de onay bakanlar kurulunda. Bizde ise Meclis'te tamamlanmış olacak. Akabinde de en kısa sürede büyükelçilikler faal hale getirilecek ve büyükelçilerin ataması yapılmış olacak.

ANLAŞMA BUGÜN İMZALANACAK
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsrail ile yürütülen müzakerelerin ardından varılan mutabakatı bugün 11.00'de imzalayacak. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sinirlioğlu'nun basına kapalı olarak imzalayacağı mutabakatı, İsrail Dışişleri Bakanlığı Direktörü Dore Gold da aynı anda İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda imzalayacak.
BİZE ULAŞIN