Hamas’tan Erdoğan’a ve Türkiye’ye teşekkür

Hamas’tan Erdoğan’a ve Türkiye’ye teşekkür
Hamas'tan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze ablukasının hafifletilmesinde gösterdiği çabadan dolayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ve Türk halkına teşekkür edildi. Türkiye'nin her zaman Filistin halkının yanında olduğunu hatırlatan Hamas, bundan sonra da iki halk arasındaki dostluğun süreceğini kaydetti.

FİLİSTİN'DEN AÇIKLAMA
Ramallah'taki Filistin hükümeti adına konuşan Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, Türkiyeİsrail anlaşmasını, ikili ilişkilerin normalleşmesi yönünde kendi aralarında aldığı kararlar olarak gördüklerini ve bu nedenle müdahil olmadıklarını dile getirdi.

'SAVAŞI ENGELLEYECEK'
İsrail'in Haaretz gazetesinde Amos Harel imzasıyla yer alan analizde, Türkiye-İsrail anlaşmasının yeni bir Gazze savaşını engelleyeceği ve Gazze'de ekonomik durumun düzelmesinin bölgede yeni çatışma riskini azalttığı vurgulandı.

NETANYAHU'YA ELEŞTİRİ
Haaretz diplomasi muhabiri Barak David, "Madem bu anlaşma İsrail için böylesine önemliydi, neden 2 yıl önce imzalanmadı?" diyerek İsrail Başbakanı Netanyahu'yu eleştirdi.

HAMAS'A İSTİKRAR
İsrailli gazeteci Jack Khoury, anlaşmanın Gazze'deki Hamas iktidarına istikrar getireceğini savundu. Khoury'ye göre, altyapı yatırımları ve yardımlar arttıkça, Hamas'ın Gazze'deki yönetimi de halkın daha fazla desteğini kazanacak.

ANLAŞMA HAYATİ ÖNEMDE
Jerusalem Post gazetesine konuşan İsrail eski Ulusal Güvenlik Şefi Yaakov Amidror, anlaşmayla birlikte Gazze'nin ekonomik ve siyasi istikrara kavuşmasının, İsrail'in güvenliği için hayati önemde olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE YENİ ARABULUCU
Times of Israel gazetesi analistlerinden Avi Issacharoff, anlaşmayla birlikte Türkiye'nin Hamas-İsrail gerginliğinin çözümünde yeni arabulucu olarak ortaya çıktığını kaydetti.

İRAN'A KARŞI BARIŞTILAR
Fransız Le Monde gazetesindeki yorumda, İsrail ile Türkiye arasındaki anlaşmanın ortak çıkarların korunması için yapıldığını belirtilerek, anlaşmanın özellikle Ortadoğu'da İran emellerine karşı olan ortak duruşun neticesinde gerçekleştiği savunuldu.
BİZE ULAŞIN