Organize kalleşlik

Terörizmle kararlı bir mücadele yürüten Türkiye, İsrail ve Rusya ile ilişkilerde yeni bir dönemin başlamasının hemen ertesinde kalleş bir saldırıya daha hedef oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı’na 3 canlı bomba ile düzenlenen saldırıda 36 kişi hayatını kaybetti

Organize kalleşlik
İstanbul dün akşam hain bir terör saldırısıyla sarsıldı. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin 3 ayrı noktasında çevreye kurşun yağdıran teröristler, art arda üzerlerindeki bombaları patlattı. Bir canlı bomba ise eylemini gerçekleştiremeden öldürüldü. Kalleş saldırıda 36 kişi ölürken, 147 kişi de yararlandı. Dış Hatlar Terminali'nde dün 21.45 sıralarında meydana gelen terör saldırısı, iddialara göre şöyle gelişti: Terörist grup havalimanına gri renkli bir minibüsle geldi. Hızla minibüsten çıkan teröristlerden biri, gidiş katı kontrol noktasına geldikten sonra uzun namlulu silahla etrafa ateş etti. Ardından da üzerindeki bombayı patlattı. Minibüsten inen diğer terörist de geliş katına yöneldi. Silahla vatandaşların üzerine ateş ettikten sonra üzerindeki bombayı patlattı. Terminalin metro girişine giden terörist de uzun namlulu silahla çevreye kurşun yağdırdıktan sonra, üzerindeki bombanın fünyesini ateşledi. Canlı bombalardan birinin ise ateş ettikten sonra yolcuların üzerine koşarken polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Kanlı saldırının ardından polis havalimanı ve çevresinde operasyon başlattı. Terminalde bulunan vatandaşlar ve personelin güvenliğini sağlamak için giriş ve çıkışlar kapatıldı. Polis şüpheli gördüğü çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 23 ambulans da patlamanın hemen ardından olay yerine ulaştı. 28 kişinin hayatını kaybettiği patlamada yaralanan 6'sı ağır 60 kişi, olay yerinde yapılan ilk müdahalelerin ardından çevredeki hastanele kaldırıldı. Saldırının ardından ilk açıklama Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, hain eylemi hangi terör örgütünün gerçekleştirdiğinin bilindiğini, ancak bilgilerin teyid edilmesi için araştırmaların sürdüğünü söyledi. Havalimanında kısa bir açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin ise "Geliş katı yolcu karşılama salonu girişinde sayısını 3 olarak değerlendirdiğimiz canlı bomba intihar saldırısında, ilk belirlemelere göre 28 kişi hayatını kaybetti. 60'a yakın yaralı hastanelerimize intikal ettirilmiştir" dedi.

"DÖRT ARKADAŞIM ÖLDÜ"
Patlama sırasında olay yerinde bulunan otel çalışanı Hüseyin Tombul, "B Kapısı'nda ikinci patlama oldu. Yaralıları hasteneye getirdik. Dört arkadaşım hayatını kaybetti" dedi. THY'de yer hostesi olarak görev yapan Buket Karademir de kontrolü geçtikten sonra patlama olduğunu belirterek, "Öncesinde çatışma otoparkta çıktı. Arkadaşlarımın hepsinin yerde sürüklendiğini gördüm. Çok korkunç bir patlamaydı. Ayağım kırık, alçıya alındı" ifadelerini kullandı.

ZAMANLAMA MANİDAR
Kalleş terör saldırısının, Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerinde yeni bir döneme başlamasının ertesi gününe denk gelmesi ve turizmin yeniden ivme kazandığı bir zamanda yapılması dikkat çekti.

?ERDOĞAN: BATI KARARLI DURUŞ SERGİLEMELİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırının ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la bir toplantı gerçekleştirdi. Saldırıyı şiddetle kınayan Erdoğan, Batı dünyasına net mesajlar verdi:
Saldırının ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi vermeyi hedeflediği açıktır. Bu eylemler 7.5 milyar insanın tamamına yöneliktir.
Dünyanın, özellikle de Batı ülkelerinin, yönetimleriyle, parlamentolarıyla, medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla terör örgütlerinin bu oyununa karşı artık kararlı bir duruş sergilemelerini bekliyoruz.
Saldırının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum.

DÜNYADAN SALDIRIYA TEPKİ YAĞDI

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch: ABD Türkiye'ye her türlü desteğe hazır.
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy: Korkunç saldırıyı kınıyorum ve reddediyorum. Birlik olduğumuz sürece barbarlık baskın gelemeyecek.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi: Türk hükümeti ve halkına derinden yakınlığımı belirtmek isterim.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier: Düşüncelerim Türkiye'deki insanlarla beraber.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Tiksinti ve dehşet içindeyiz.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Kınıyorum. Kalbim, kurbanların aileleri, yaralananlar ve Türk halkıyla beraber.

DAEŞ İHTİMALİ
Polis, saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Şüpheli çok sayıda kişi gözaltına alındı. Emniyet güçleri, ilk bulgulara göre, hain eylemi DAEŞ terör örgütünün gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

UÇUŞLAR DURDURULDU
Saldırının ardından, Atatürk Havalimanı'na iniş yapması gereken çok sayıda uçak, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı başta olmak üzere çeşitli kentlerdeki meydanlara yönlendirildi. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, terör saldırısı nedeniyle bugün saat 08.00'e kadar seferlerin yapılmayacağını bildirdi. Üstün, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Uçuşlarınızla ilgili son bilgileri, web sitemizden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz" dedi.

Cevdet ÖZDEMİR - Soner KOÇER - Zafer HA LATÇI - Barış SÖZAL - Uğur YILDIRIM - Ferit ZENGİN - Salih ZENGİN
BİZE ULAŞIN