Terör 42 hayatı çaldı

Terör saldırısında hayatını kaybeden 42 kişiden geriye buruk öyküler kaldı. Yusuf 10 gün sonra evlenecekti. Abdulhekim Buğra ise “Güvendeyim” dedikten sonra hayatını kaybetti

Terör 42 hayatı çaldı
Atatürk Havalimanı'nda önceki gün gerçekleşen terör saldırısının 42'nci kurbanı 22 yaşındaki Merve Yiğit oldu. Havalimanında yiyecek -içecek firmasında çalışan Yiğit, tedavi gördüğü hastanede dün yaşam savaşını kaybetti. 238 kişinin de yaralandığı katliamın ardından geriye kurbanların buruk hikâyeleri kaldı. Kurbanlar arasında yer hizmetlerinde çalışan 9 personel, 5 taksici de vardı. Yusuf Haznedaroğlu 10 gün sonra evlenecekti. Ordulu Göksel Kurnaz (38) ise o sırada yurtdışından dönen patronunu karşılamak üzereydi. Evli ve 1 çocuk babası kargo firması sahibi Ertan An, kargo teslimi için limana geldiği esnada hayatını kaybetti. 27 yaşındaki öğretmen Hüseyin Tunç, patlama sonrası teröristlerin açtığı ateşle hayatını kaybetti. Yer hizmetleri görevlisi Türkistanlı Abdulhekim Buğra ise silahlı saldırı sonrası Facebook'ta kendisini "güvendeyim" diye etiketledi. Ancak ölüm onu, hemen ardından gelen bombalı saldırıda yakaladı. Buğra o saldırıda hayatını kaybetti.

TERÖRİSTİ VURUP ŞEHİT OLDU

UMUT SAKAROĞLU (Gümrük Muhafaza Memuru):
Canlı bombalardan birine ilk ateş eden o oldu. Saat 21.22'de harekete geçen ve sivillere kurşun yağdıran teröristi Dış Hatlar Geliş Terminali'ndeki x-ray'dan geçmeye çalıştığı sırada vurup yere düşürdü ve facianın daha fazla büyümesine engel oldu. Ancak yaralı haldeki canlı bomba üzerindeki düzeneği ateşleyince şehit düştü. Sakaroğlu'nun Hatay'daki babaevine ateş düştü. Saldırıda 5 taksici de yaşamını yitirdi. Dış Hatlar Terminali geliş katında çalışan taksiciler Mustafa Bıyıklı (51), Erol Eskisoy (43) ve Ali Zülfikar Yorulmaz öldü. Bir taksicinin de durumunun ağır olduğu öğrenildi.

PATRONUNU ALMAYA GİTTİ

GÖKSEL KURNAZ (38) (Özel Güvenlik):
Yurtdışından dönen patronunu almak üzere havalimanına gitmişti. Yolcu karşılama bölümünde beklediği sırada yaşamını yitirdi. Dış Hatlar Kontrol Memuru olan 32 yaşındaki Adem Kurt da patlamada öldü. Babası polis olan bekâr Kurt'un cenazesini, sık sık haftasonları ziyaretine gittiği Bursa'daki ailesi tarafından Adli Tıp'tan alınarak Yıldırım ilçesinde toprağa verildi. Kontuar görevlisi Çağatay Çöl de (27) yaşamını yitirdi.

MURAT GÜLLÜCE (Otel müdürü):
Özbekistan'a gitmek üzere geldiği havalimanında terör kurbanı oldu. Evli ve 4 kız çocuk babası olan Güllüce, sosyal paylaşım sitesindeki kızları için "prenseslerim" dediği dikkati çekti.

TURİSTLERİ GÖTÜRÜYORDU

ERTAN AN (İşadamı):
Evli ve bir çocuk babası ve kargo firması sahibi olan Tuncelili An, kargosunu teslim etmek üzere havalimanına gittiği sırada patlamada can verdi. Tan'ın eşi 6 aylık hamileydi.

ETHEM UZUNSOY:
Mutlusan Elektrik şirketinin satış müdürü olan Ethem Uzunsoy, bayram tatili için uzakdoğu seyahatine gitmek üzere Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne gitmişti. Uzunsoy'un cenazesi dün Ankara'da toprağa verildi.

ABDULHEKİM BUĞRA:
Doğu Türkistanlı Buğra, yaklaşık 30 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye yerleşti. Babasını yıllar önce kaybeden ve Zeytinburnu'da annesiyle yaşayan Buğra'ya yakınları telefonla ulaşamadı ancak bir süre sonra Facebook'taki 'güvende misiniz' uygulamasına 'güvendeyim' yazdı. Ancak sabah öldüğü ortaya çıktı.

MAHMUT ÇİZMECİOĞLU:
Havalimanı yer hizmetleri şefi Mahmut Çizmecioğlu da hain saldırıda öldü. Eski THY Genel Müdür Yardımcısı Faruk Çizmecioğlu'nun yeğeni olan Çizmecioğlu dün Avcılar'da son yolculuğuna uğurlandı.

SERKAN TÜRK:
Spor hocası Türk (29), Almanya'dan gelen annennesini karşılamaya gitmişti. Teyzesi, "En son konuştuğumuzda 'ben sizi arayacağım' dedi. Sonra patlama olduğunu öğrendik." ifadesini kullandı. Ressam Ercan Sebat ile hostes Özgül İde de saldırıda yaşamını yitirdi. Saldırıda hayatını kaybedenlerden Muhammed Eymen Demirci Kayaşehir Mezarlığı'nda, Gülşen Bahadır da Edirnekapı Mezarlığı'nda son yolculuklarına uğurlandı.

10 GÜN SONRA DÜGÜNÜ VARDI

YUSUF HAZNEDAROĞLU:
Mesai bitimi evine gitmek için çıkarken patlama oldu. 10 gün sonra düğünü olacaktı. Bir yakını, "Arkadaşları yaralı, kendisini de kaybettik. Mesaiye kalsalar çıkmayacaktı o çocuklar oraya" dedi.

O ANLARI ANLATTILAR
Kanlı saldırının ardından büyük panik ve korku yaşayan vatandaşlar, hastane hastane sevdiklerini aradı. Tanıklar yaşananları anlattı:

KALABALIKTA PATLATTI
Engin S.: İnsanlar panik halinde sağa sola koşturmaya başladı. Bir saldırgan kalabalığın içine koşarak kendini orada patlattı. Çok büyük bir patlamaydı.
Türk Hava Yolları hostesi Gonca Y.: Havalimanından dışarı çıkmıştım, 3-5 dakika geçmeden silah ve patlama sesleri duymaya başladık. Çok büyük bir korku ve panik vardı. Benim durumum iyi ama bazı arkadaşlarım yaralandı. Onlar için hastaneye geldim.
Tuncal Aksakal: Ablamı karşılamak için oğlum Deniz'le birlikte havalimanına gittik. Teröristle aramızda 3 metre vardı, göz göze geldim. Denizim nasıl yaralandı. Karşısında ben vardım onun. Oğlumu koruyamadım, keşke ona can verebilsem. Onu buraya canlı getirdim, canlı istiyorum.
Emine Kulakaç: Almanya'dan kızım gelecekti. Kardeşlerim onu karşılamaya gitmiş. Benim, kızımın geleceğinden haberim yoktu. Bana sürpriz yapmak istemişler. Kardeşim Engin Kurtul (47) ağır yaralandı. Maalesef sürpriz acıya döndü.

"RASTGELE ATEŞ AÇILDI"
Deniz Ayanoğlu: İç Hatlar katındaydım, dışarı doğru bakıyordum. Patlama oldu, camlar kırıldı. Bacağından yaralı bir güvenlik görevlisi gördüm. Tampon yaptılar. Patlama alanını gördüm. Silahlı çatışma oldu. Bagaj alım karuselinin orda silahını çekip ateş ediyor.
Güney Afrikalı Paul Roos: Bir kişinin rastgele ateş ettiğini gördüm. Önüne gelene ateş ediyordu.


Cevdet ÖZDEMİR-Gül KİREKLO-Uğur YILDIRIM-Soner KOÇER-Ufuk KURT-Sercan İNCESU-Yunus Emre KAVAK-Mehmet YILDIRIM - Barış SÖZAL-Ferit ZENGİN-Zafer HALATÇI-Sercan İNCESU/ SABAH
BİZE ULAŞIN