TBMM'de iki önemli tezkere görüşülüyor

TBMM'de iki önemli tezkere görüşülüyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 26'ncı Dönem İkinci Yasama Yılı bugün başladı. Genel Kurul, ilk iş olarak Irak-Suriye tezkeresini görüşüyor. Tezkere süresi ilk defa 13 ay olacak.

  • ANKA
  • Gündem
  • Cumartesi 01.10.2016 17:04

Meclis Genel Kurulu'nda, Irak-Suriye tezkeresi görüşülüyor.


Meclis'in açılışında Genel Kurul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman birleşime 10 dakika ara verdi. Aranın ardından birleşimi TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın açtı.

Genel Kurul'da, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasını içeren Irak-Suriye tezkeresinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi görüşülüyor.

Irak-Suriye tezkeresinin süresi 2 Ekim 2016 tarihinde sona eriyor. TBMM Başkanlığına sunulan tezkere ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile 2 Ekim 2015 tarihinden itibaren bir yıl uzatılan izin süresinin 2 Ekim 2016 tarihinden itibaren 30 Ekim 2017 tarihine kadar uzatılması öngörülüyor.

Tezkere, Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkeye yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı ulusal güvenliğin idame ettirilmesini sağlamak için hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi, yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması ve bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre gerekli düzenlemelerin yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararıyla hükümete verilen bir yıl uzatılan izin süresinin 2 Ekim 2016 tarihinden itibaren 30 Ekim 2017 tarihine kadar uzatılmasını düzenliyor

TBMM'de iki önemli tezkere görüşülüyor

BİZE ULAŞIN