“15 Temmuz’dan daha ağır fatura öderler”

“15 Temmuz’dan daha ağır fatura öderler”

Başbakan Yıldırım, ‘ikinci kalkışma’ iddialarına ilişkin konuştu: Bunlar itibara alınmamalı. Hedefleri toplumsal huzuru bozmak. Böyle bir çılgınlık yaparlarsa 15 Temmuz’dan daha ağır fatura öderler

  • Gündem
  • Pazar 02.10.2016
Başbakan Binali Yıldırım, ikinci kalkışma iddialarının ciddiye alınmaması gerektiğini vurgulayarak "Bunların amacı toplumsal huzurumuzu bozmak. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Böyle bir çılgınlık yapmaya kalktıklarında 15 Temmuz'dan daha ağır fatura öderler" dedi. TBMM'nin 26. Dönem ve 2. yasama yılına başlaması nedeniyle verilen resepsiyona Başbakan Yıldırım, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri, bürokratlar ve yabancı misyon şefleri katıldı. Resepsiyonun düzenlendiği Tören Salonu'na ilk kez Türk bayrağı ve Atatürk posterinin yanına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da posteri asıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, MGK'da OHAL'in 3 ay uzatılmasına ilişkin alınan tavsiye kararının yarınki Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını kaydetti. "Olağanüstü hal vatandaşa değil, Meclis'e ve hükümete. Vatandaşa her şey olağan" diyen Yıldırım şunları söyledi:

ANAYASA İÇİN TİTİZLİKLE ÇALIŞIYORUZ:
Anayasa değişikliği konusu için 3 partiden görevlendirme yapıldı. Görevlendirilen arkadaşlar titiz bir çalışma yaptılar, bu çalışmada yerel seçimlerin öne alınması da gündeme geldi ve görüşüldü. Ama henüz o madde sonuca bağlanmadı. Önümüzdeki günlerde diğer parti genel başkanlarıyla, bu konu da dahil, anlaşılması ihtimal dahilinde olan maddeleri ele alacağız.

İDDİALARIN ARKASINDA FETÖ EKİBİ VAR:
(İkinci kalkışma iddiaları) Bunlar toplumda tedirginlik oluşturmaya yönelik, arkasında FETÖ ekibinin olduğu tezviratlardır. Bunu yapmak suretiyle insanları huzursuz ve tedirgin etmeyi, toplumsal huzuru, barışı bozmayı hedefliyorlar. Bunların itibara alınmaması lazım. Hükümetimiz, kurumlarımız gerekli tedbirleri alıyor, böyle bir çılgınlık yapmaya kalktıklarında 15 Temmuz'dan daha ağır fatura öderler.

KILIÇDAROĞLU'NUN DİLİ AYRIŞTIRICI:
(CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Lozan'la ilgili sözlerine) Lozan'ı ortaya koyup Lozan üzerinden siyaset yapmak Sayın Kılıçdaroğlu'na bir şey kazandırmaz. O defterler açılınca üzüleceği çok şeyler göreceksiniz. Fevkalade ayrıştırıcı bir dil kullandı. Onlar Sevr, biz Lozan. Onlar hilafet, biz Cumhuriyet. Bu söylemler fevkalade yanlıştır.

TOKMAĞI KAFASINA İNDİRİRİZ: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da ikinci kalkışma iddialarına bir Anadolu sözü ile cevap verdi: Elbetteki 15 Temmuz toplumumuzda bir etki meydana getirdi. Bunun üzerinden sörf yapmak isteyenler olacaktır. Kim bu konuda kafasından bir şey geçiriyorsa, tokmağı kafasına indiririz. Hiç kimsenin endişesi olmasın.

Zübeyde Yalçın-Evrin Güvendik-Hasan Ay- Eda Işık- Barış Şimşek-Ahmet Topal-Ali Ekeyılmaz/ANKARA
BİZE ULAŞIN