Adım adım El Bab’a

Kısa bir sürede Cerablus’u DEAŞ’tan temizleyerek tüm dünyayı şaşkına çeviren Mehmetçik ve ÖSO, şimdi de DEAŞ’ın önemli ikinci kenti El Bab’a ilerleyişi hızlandıracak

Adım adım El Bab’a
Suriye'de terör örgütü DEAŞ'ın Rakka'dan sonraki ikinci büyük kalesi El Bab'ın teröristlerden temizlenmesi için Ankara harekete geçti. 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türk askerinin korumasındaki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuvvetleri ilerleyişlerini sürdürüyor. El Bab'dan DEAŞ unsurlarının çıkarılması için TSK destekli ÖSO kuvvetleri adım adım ilerlemeye başladı.

BÖLGE TEMİZLENDİ
Türk askerinin korumasındaki ÖSO kuvvetlerinin El Bab'a girmesine kesin gözüyle bakılırken, 39 günde 107 meskun mahalde kontrol sağlandı. Arazide Mehmetçiğin kontrolünde olan alan büyüklüğü ise 925 kilometre kareye ulaştı. Çatışmalar ise Uvayşiyah, Cubban, Tall Atiyah ve Tall Aşah bölgelerinde yoğunlaşmış durumda. Bu dört noktadaki el yapımı patlayıcı temizliğinin sürdüğü belirtilirken, kontrolün de artık büyük ölçüde ÖSO'nun eline geçtiğine dikkat çekiliyor. Sahadaki mayınların ve DEAŞ tuzaklarının temizlenmesi harekatın yavaş ilerlemesine neden olurken, 925 kilometre karelik alanın tamamen terörden temizlenmesinden sonra El Bab'a yönelik ilerleyişin hızlanacağı öğrenildi. Lojistik desteğin sağlanacağı geri cephesinin tamamen güvenli hale getirilmesinin, El Bab'a yapılacak operasyonu daha kontrollü ve sonuç odaklı hale getireceği belirtiliyor. Ankara'nın artık El Bab için düğmeye bastığı, TSK destekli ÖSO kuvvetlerinin direk El Bab odaklı ilerleyeceğine dikkat çekiliyor.

MUHALİFLER İÇİN "ŞEHİT" İFADESİ
Genelkurmay Başkanlığı tarafından günlük olarak yapılan Fırat Kalkanı Harekatı bilgilendirmelerinde bir ilk dikkat çekti. Dün itibariyle yapılan bilgilendirmede "Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 3 muhalif şehit olmuş (1'i daha önce yaralanmıştır), 7'si de yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda ise zayiat ve hasar meydana gelmemiştir" ifadesine yer verildi. Böylelikle ilk defa muhalifler için TSK tarafından şehit denilmiş olundu.

BİN 578 HEDEF VURULDU
Devam eden Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 10 DEAŞ hedefleri ateş altına alındı. 33 adet fırtına obüsü, 40 adet çok namlulu roketatar, ve 20 adet tank atışı yapıldı. Atışlar sonucunda 4 silah yüklü araç, arazide kamufle edilmiş 5 çadır tipi barınma alanı, bir karargah binası imha edilmiştir. Harekatın başladığı günden bugüne kadar toplam bin 578 hedefe, 6 bin 62 fırtına obüsü, çok namlulu roketatar ve havan atışı ile bin 270 tank atışı yapıldı. Harekâtın başladığı günden bugüne kadar da 28 mayın ve 993 el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.
BİZE ULAŞIN