Yenikapı Ruhu’nu titizlikle koruyalım

Erdoğan : Yenikapı ruhunun titizlikle korunması hepimizin sorumluluğudur. Terör örgütleri karşısında en büyük gücümüz işte bu birliğimizdir

Yenikapı Ruhu’nu titizlikle koruyalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM yasama yılı açılışındaki konuşmasında, "15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak mecburiyetindeyiz" dedi. Yenikapı'daki ortak duruşun devamı temennisinde bulunan Erdoğan, "Yenikapı ruhunun titizlikle korunması hepimizin sorumluluğudur. Terör örgütleri karşısında en büyük gücümüz işte bu birliğimizdir, beraberliğimizdir, dayanışmamızdır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün TBMM 26. Dönem 2. Yasama Yılı açılışındaki konuşmasında özetle şöyle dedi:
2. GAZİLİK ŞEREFİNE NAİL OLDU: 15 Temmuz gecesinin, TBMM tarihinde de ayrı ve özel bir yeri olacaktır. 15 Temmuz'da Meclisimiz, Kurtuluş Savaşından sonra, ikinci defa gazilik şerefine nail oldu.
MİLLETİMİZE CAN BORCUMUZ VAR: Milletimiz, terör örgütlerine olduğu gibi darbe heveslilerine de meydanı bırakmayacağını cümle aleme gösterdi. Aziz Türk milletiyle ne kadar iftihar etsem azdır. Şahsım başta olmak üzere, milletvekillerimizin tamamının milletimize can borcu olduğunu unutmamalıyız.
UNUTTURMAMALIYIZ: 15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak mecburiyetindeyiz. Bunun için, okullardaki ders müfredatlarından belgesellere, filmlere, edebi eserlere kadar her mecrada 15 Temmuz'un işlenmesini teşvik etmeliyiz.
LANETLEMEYENLER GÖNÜLLÜ DESTEKÇİSİDİR: 15 Temmuz'da yaşananları "senaryo", "oyun", "tiyatro", "film" ve "böyle darbe mi olur" diyerek küçümsemeye çalışanlar oldu. Her kim ki 15 Temmuz'a "ama"sız, "fakat"sız, "lakin"siz darbe diyemiyor, lanetleyemiyorsa, o da darbe girişiminin bir parçasıdır, en azından gönüllü destekçisidir.
YENİKAPI RUHU TİTİZLİKLE KORUNMALI: Türkiye'nin ve Türk milletinin, vatanı, özgürlüğü ve geleceği söz konusu olduğunda nasıl tek yürek, tek ses, tek nefes olabildiğinin ispatı olan Yenikapı ruhunun titizlikle korunması hepimizin sorumluluğudur. Terör örgütleri karşısında en büyük gücümüz işte bu birliğimizdir, beraberliğimizdir, dayanışmamızdır. Yenikapı'da sergilediğimiz ortak duruşu bu sebeple önemli görüyor ve devamını temenni ediyorum.
ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUM: Cumhurbaşkanlığı makamını ve mekanını yıpratmaya yönelik çabaları üzüntüyle karşılıyorum. Burada hedef alınan şahsım değil, milletimizin hür iradesiyle yaptığı tercihtir. Hiç kimsenin, özellikle de kendileri de seçimle gelen TBMM üyelerinin, böyle bir hakkı hiç yoktur. İnşallah, bugünden sonra, bu anlamsız tartışmayı da geride bırakmış olacağımızı ümit ediyorum.
MASANIN DIŞINDA KALAMAYIZ: Türkiye olarak, bölgenin asli unsuru olan kesimlerle işbirliği içinde, özellikle Arap ve Türkmen güçlerinin gereken şekilde desteklenmesi suretiyle, Musul'un DEAŞ'tan kurtarılabileceğine inanıyoruz. Musul'un mezhep ve etnik köken çatışmalarının içine çekilmesini önlemek için her türlü gayreti göstermeyi sürdüreceğiz. Türkiye olarak masanın dışında kalamayız, masada olmaya mecburuz. 911 kilometre Suriye'de, 350 kilometre Irak'ta sınırı olan ülke Türkiye. Diğerlerinin böyle bir sınırı yok. Ama onlar orada sonuç belirlemek istiyor. Biz artık bundan sonra buna seyirci kalmamalıyız, kalamayız. Bunun kararını da işte burası verecek.
ABD'NİN CİDDİ TUTARSIZLIĞI: ABD yönetiminin bir kısmı, ısrarla Suriye'de ve Irak'ta PKK/PYD-YPG terör örgütüyle ortak çalışma yürütürken, bir kısmı da bizim hassasiyetlerimize daha yakın politikalar izlemeye çalışıyor. Amerika'daki başkanlık seçimlerinden kaynaklandığı anlaşılan bu sorunun, ülkemizin hayati çıkarlarına kalıcı zararlar vermeden çözümü için gayret göstermeyi sürdüreceğiz.

1.1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM MÜJDESİ
Erdoğan , konuşmasında ekonomiye dair de şu mesajları verdi: "İki gün önce "ak" dediğine, iki gün sonra "kara" diyen bir derecelendirme kuruluşunu, ne içeride, ne dışarıda kimse ciddiye almadı. Tam aksine Hazine'ye daha fazla müracaat, ilgi oldu. Önümüzdeki hafta içinde, uluslararası bir büyük şirketle ülkemizdeki ilgili kuruluşlar, sağlık alanında, yaklaşık 1,1 milyar dolarlık yatırımın finansmanını öngören bir anlaşmayı imzalayacaklar. Tablo bu."

CHP VE HDP'LİLER AYAĞA KALKMADI
TBMM, 26'ncı Dönem 2'nci yasama yılına başladı. Törenler, Meclis Kampüsü içinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Törene Başbakan Binali Yıldırım, hükümet ve tüm partilerden temsilciler katıldı.

CUMHURBAŞKANI MECLİS'TE
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'ye gelişinde askeri törenle karşılandı. Erdoğan, seçilmiş askerlerden oluşan Cumhurbaşkanlığı Tören Birliğini selamlayıp Genel Kurul'a geçti.
Genel Kurul'a gelişinde Erdoğan'ı, AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin tamamı ayakta karşılarken, bazı CHP'liler ile HDP grubunun tamamının ayağa kalkmadığı görüldü. AK Partili milletvekilleri uzun süre Erdoğan'ı alkışladı.
Konuşmasının ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın makamına geçen Erdoğan'a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu da eşlik etti. Görüşmenin ardından Erdoğan'a, çıkışta Burdur'un Bucak ilçesinden geldiğini belirten bir vatandaş çörekotu yağı verdi.
Genel Kurul'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yer alırken HDP eş bakanlarının gelmemesi dikkat çekti. Bazı CHP'liler de kuliste kalmayı tercih etti.
Genel Kurul'a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları katıldı. 15 Temmuz sonrası yapılan değişiklikler oturma düzenine de yansıdı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, ilk kez komutanların locasında değil sivil bürokratlara ayrılan kesimde Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile oturdu.

KENDİLERİ BİLİRLER
KONGRE'NİN S. ARABİSTAN KARARI TALİHSİZLİK: ABD Kongresi'nin, Suudi Arabistan'a 11 Eylül saldırıları sebebiyle dava açılmasına imkan veren bir yasayı onaylaması da büyük bir talihsizliktir. Bu yasa, "suçların şahsiliği" ilkesine alenen aykırıdır.
SÖZÜNÜ TUTMAK İSTEMEDİĞİNİN İLANI: AB'nin ülkemize söz verdiği vize serbestisi uygulamasının bu ay yürürlüğe girmesi gerekiyor. (...) Kendileri bilirler... (...) Dayatmalarla bizi oyalamaya devam edeceklerini düşünüyorlarsa, yanılıyorlar. Artık bu oyunun da sonuna geldik. Türkiye'yle veya Türkiye'siz yoluna devam etme seçimi AB'ye aittir.

YENİ ANAYASA MESAJI:
Yeni bir anayasayı, en azından kapsamlı bir anayasa değişikliğini süratle hayata geçirmeliyiz. Yine, Meclis İçtüzüğü'nün yeniden ele alınmasını önemli görüyorum. Anayasa ve içtüzük çalışmalarını desteklediğimi, destekleyeceğimi belirtmek isterim.

YENİ ANAYASA VURGUSU
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasa vurgusu yaptığı konuşmasında özetle şu mesajları verdi: "Yeni anayasa yapılması konusu toplumumuzun beklentisi ve bütün partilerimizin milletimize taahhüdüdür. Bu taahhüdü, mümkün olan en geniş mutabakatla yerine getirmeliyiz.... Yeni bir İçtüzük tanzim etmeliyiz. Meclis kanun üretim merkezi değildir. Başka görevlerimiz de var. Çalışmaları kilitleyen, kavgalı oturumlara sebep olan temel felsefe bir an önce değiştirilmelidir. Türkiye'mizin varlığına kasteden, beyni yıkanmış, asker kıyafetli terörist bir grup, namuslarına teslim edilmiş millete ait silahları, milletin bağrına doğrulttu... TBMM bombalandı, helikopterlerin ateşlerine maruz kaldık."

Zübeyde YALÇIN-Evrin GÜVENDİK -Hasan AY- Eda IŞIK - Barış ŞİMŞEK - Ali EKEYILMAZ-ANKARA

BİZE ULAŞIN