KPSS sorularının sızdırılması davası

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 16'sı tutuklu 51 kişi hakkında "FETÖ üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerine devamına, sanıklar hakkında şikayetçi olan 5 kişinin davaya müdahil olmalarına, 3 sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar vererek duruşmayı erteledi

KPSS sorularının sızdırılması davası

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 16'sı tutuklu 51 kişi hakkında "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile şikayetçi ÖSYM ile Maliye Bakanlığının avukatları katıldı. Duruşmanın bugünkü celsesinde tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasına devam edildi. Sanıklardan Ali Durmuş, suçlamaları reddederek, kimseden soruları almadığını savundu.

ATANABİLECEK PUAN ALMIŞ!

Konuyla ilgisinin olmadığını aktaran Durmuş, "Böyle bir şeyden haberim olsaydı ilk önce ben gider şikayetçi olurdum. Çünkü soruların çalınmasıyla ben de atanamadım." savunmasını yaptı. Savunmasını yapan diğer sanık Ümit Demirbaş ise iptal edilen sınavın ardından yapılan tekrar sınavında puanının düşmesine rağmen atanabilecek puanı aldığını kaydetti. Demirbaş, ilk sınavda aldığı puanın da kendi başarısı olduğunu iddia etti.

Sanık Mahmut Avcılar ilk sınavdan iyi puan almasına rağmen tekrarlanan sınava evlilik döneminde olduğu için giremediğini savundu. Atamasının 2011 KPSS sonuçlarına göre yapıldığını belirten Avcılar, "91 puan alarak İstanbul'a atandım. 2010'da soruları almış olsam 2011'de bu başarıyı yakalayamazdım." dedi.

Bilirkişi raporuna itiraz eden sanıklar, mahkemeden, alanı matematik olan bilirkişilerce bir rapor hazırlanmasını talep etti.

Savunmaların ardından söz verilen ÖSYM ve Maliye Bakanlığının avukatları ise sanık savunmalarını kabul etmediklerini belirterek, cezalandırılmalarını talep etti.

Duruşmaya bir süre ara veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme, sanıklar hakkında şikayetçi olan 5 kişinin davaya müdahil olmalarını kararlaştırdı.

Savunmaları alınamayan 3 sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi.

- İddianame

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunda görevli cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianamede, Ali· Ağacan Yükselen, Mehmet Güngör, Çi·ğdem Özdemi·r, Kemal Sakman, Ati·la Sağır, Hali·l İbrahi·m Toz, Ertan Özkök, Hasan Çınar, Hüdaverdi· Taşkın, Seli·m Akköse, Hasan Doğan, Mustafa Işıkol, Ci·had Bacanak, Ahmet Hamdi· Kalyon, Faruk Cantürk, Ci·han Çolak, Adem Aydın, Yasemi·n Düzgün, Hasan Altuntepe, Ümi·t Demi·rbaş, Erhan Yıldırım, Fati·h Aslan, Yakup Dalkılıç, Bi·lal Karataş, Yusuf Tozanoğlu, Ali· Bulutyaran, Erdem Doğan, Raşi·t Kanyurt, Ali· Karakuş, Berri·n Demi·r, Mahmut Avcılar, Bünyami·n Palta, Erkan Kılınç, Hasan Çeti·n, Meti·n Sancaklı, Muhammed Ali· Özkorkmaz, Murat Ağsu, Tuncay Solmaz, Fatma Kuş, Hati·ce Akkaya, Fati·h Cengi·z, Tevfi·k Öztaş, Tuğba Aydemi·r, Mevlüt Yaman, Ali· Durmuş, Zeynep Gazi·oğlu, Adem Aktürk, Beki·r Düzenli·, Ahmet Yapalak, Si·bel Akçay ve Mehmet Sukas sanık olarak gösteriliyor.

İddianamede, 2010 KPSS eğitim bilimleri, genel kültür ve genel yetenek alanlarındaki soruların sınavdan önce elde edilerek dağıtıldığının, jandarma kriminal, Emniyet Bilişim Uzmanlığı, TÜBİTAK raporları, şüpheli, şikayetçi ve tanık beyanlarına göre "kesin ve net" olduğu belirtiliyor.Kaynak: AA
BİZE ULAŞIN