Dünya kuzuların sessizliğini oynadı

15 Temmuz’da demokrasinin katledilme girişimi karşısında dünyanın iyi bir sınav veremediğini söyleyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Türkiye’de OHAL ’in “zaruret hali” olduğuna dikkat çekti

Dünya kuzuların sessizliğini oynadı
Anayasa Mahkemesi'nin iki yeni üyesi Recai Akyel ve Yusuf Şevki Hakyemez'in yemin töreninde konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, konuşmasını 15 Temmuz darbe girişimine ayırdı. OHAL'in yerinde bir karar olduğunu vurgulayan Arslan özetle şu mesajları verdi:
OHAL HUKUKU ANAYASADA VAR: Olağanüstü hal, hukuksuzluk hali değildir. Nitekim olağanüstü hal hukuku Anayasa'da detaylı bir şekilde düzenlenmiş, olağanüstü durumlarda temel hak ve hürriyetlere yönelik müdahalenin şartları ve sınırları açıkça belirlenmiştir. Olağanüstü rejimlerin temelinde 'zaruret' olgusunun bulunmasıdır. Devlet ve milletin varlığına yönelik ağır tehditler hiç kuşkusuz zaruret hali oluşturur.
CUNTACI ZİLLETİ, MİLLET İZZETİ YAŞATTI: O gece (15 Temmuz) zıt duyguları yaşadık. TSK içinde örgütlenmiş bir cunta bize önce zilleti yaşattı. Tarihimizin karanlık sayfaları olarak andığımız dönemlere dönme ihtimalinin utancını yaşattılar. Ancak aynı gece aziz milletimiz kahramanca bir direniş göstererek bu zilleti kaldırdı ve bize izzeti yaşattı...
ZİHNİYET DEVRİMİNİN BAŞLANGIÇ GÜNÜ: (Darbeleri hatırlatarak) 15 Temmuz aynı zamanda bu hastalıklı, seçkinci ve anti demokratik zihniyetle hesaplaşmanın da miladıdır. 15 Temmuz, Türkiye'nin darbeler ve darbe teşebbüsleri makûs talihinin kırıldığı anayasal demokrasinin gerektirdiği zihniyet devriminin başladığı gün olacaktır.
ŞEHİTLERE VİCDAN BORCU, YENİ ANAYASA: 15 Temmuz'da bir kez daha hortlayan darbeci zihniyete milletçe verilecek en güzel cevap, demokratik ve özgürlükçü yeni bir anayasa yapmaktır... Yeni bir Anayasa hepimizin, özellikle de demokratik siyasetin 15 Temmuz şehitlerine ve gazilerine olan vicdan borcudur. 15 Temmuz sonrası oluşan toplumsal ve siyasal birlik ruhu, yeni anayasa için gerekli iklimi de sağlamıştır.
'HÜR DÜNYA' KUZULARIN SESSİZLİĞİNİ OYNADI: 15 Temmuz konusunda 'hür dünya' maalesef iyi bir sınav verememiştir. Her fırsatta demokratik değerlerin sahibi ve savunucuları olarak ortaya çıkanlar, Türkiye'de ölümcül silahlarla demokrasinin taammüden katledilme girişimi ve onun karşısında sergilenen demokratik direniş karşısında 'kuzuların sessizliği'ni oynamışlardır.

YENİ KAPI SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan yan yana oturarak birlik ve beraberlik görüntüsü verdiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca'yı kabul etti.
BİZE ULAŞIN