Dostluk zirvede

Uçak krizinden sonra ilk kez Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan buldukları her fırsatta sohbet etti, gündemi konuştu

Dostluk zirvede

Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da yapılan 23. Dünya Enerji Kongresi'nde tüm gözler, 24 Kasım'da yaşanan uçak krizinden sonra ilk kez Türkiye'ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'deydi. Ilyushin 96-300 tipi özel uçakla dün saat 13.25'te Soçi'den Atatürk Havalimanı'na gelen Putin'i, Devlet Konukevi'nde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Türk ve Rus yetkililer karşıladı. Apronda bekleyen ve Rusya'dan getirilen limuzin aracına binmeden önce ceketini çıkartan Putin, kendisini görüntüleyen gazetecilere el salladı.

ENERJİ ZİRVESİ'NDE TARİHİ GÖRÜŞME


Putin'in gelişi nedeniyle havalimanında alınan güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkartıldı. Putin'in korumalarından birinin uçağın inişi sonrası ön iniş takımlarının bulunduğu yerden dürbünle çevreyi gözetlemesi dikkat çekti. Putin'in yaklaşık 30 araçlık konvoyu, Atatürk Havalimanı'ndan, D-100 Karayolu'nu kullanarak İstanbul Kongre Merkezi'ne gitti. Konvoyun geçişi sırasında karayolu trafiğe kapatıldı. Bir polis helikopteri de havadan takip etti. Putin'in konvoyu son olarak Dolmabahçe Tüneli'ni kullanarak kongre merkezine ulaştı. Bu arada Dolmabahçe açıklarında bir savaş gemisinin beklediği görüldü. Erdoğan ve Putin, kongre salonuna birlikte girdi. İki lider, samimi sohbete daha merdivenlerde başladı.

ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ SONRASI LİDERLERDEN ORTAK AÇIKLAMA!

Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in arasına oturan Putin'in sıkı sık gülümsediği görüldü. Bir ara kendilerini görüntüleyen gazetecileri gösteren Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev aynı fotoğraf karesinde birlikte poz verdi. Liderler konuşmalarının ardından yine samimi bir havada Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde ayrıldı. Erdoğan ve Putin daha sonra basına kapalı olarak yapılan ikili görüşme için Mabeyn Köşkü'ne geçti. İki lider yine basın mensupları önünde şakalaşarak, saimimi pozlar verdi.

BİZE ULAŞIN