‘Halktan gelen idam talebini dinlemeliyiz’

‘Halktan gelen idam talebini dinlemeliyiz’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi’ne Türkiye’de ‘idam cezası getirilsin’ taleplerini anlattı: Şahsen karşıyım. Ama eşim desteklemem için beni uyardı

  • Gündem
  • Çarşamba 13.10.2016
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) sonbahar oturumunda Genel Kurul'a hitap etti. Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL'e Türk halkının destek verdiğini vurgulayan Çavuşoğlu şöyle konuştu: "15 Temmuz gecesini bir daha yaşamamak için gereken bütün tedbirleri alıyoruz. Milletimizin varlığını, devletimizin bekasını hedef alan bu büyük tehdidi bertaraf etmek için anayasal yetkimizi kullanarak OHAL ilan ettik. Darbe girişimi öncesi PKK, PYD, YPG ve DEAŞ saldırılarının en yoğun olduğu dönemde dahi OHAL ilan etmekten kaçınmıştık. Çünkü geçmişte de OHAL vardı Türkiye'de ve biz bunların acılarını halen hatırlıyoruz. Ama bugün vatandaşımızın OHAL'e desteği yüzde 80'in üzerindedir. Bu şer ittifakı karşısında başka bir seçeneğimiz yoktu. Fransa 1 yıla uzattı, eleştirmiyorum. Türkiye'de 1 yıl içinde en az 10 saldırı oldu ama OHAL'i düşünmedik."

TALEPLERİ DİNLEMELİYİZ
Darbe girişimi sonrası gündeme gelen idam cezasına yönelik soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu "Böylesine bir travmayı atlatmak kolay değil. Vatandaşlarımızdan idam konusunda talepler geldi. Demokraside halkın taleplerine tamamen kulak tıkamak kolay değil" dedi. Şahsen idam cezasına karşı olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, darbe girişimi sonrasında eşiyle yaşadığı diyaloğu anlattı: "Eşim darbe girişiminin ertesi günü beni tehdit etti. 'İdam cezası konusunda senin konumunu biliyorum. Ama bu sefer karşı çıkarsan senle ilişkilerimi gözden geçiririm' dedi. Ben hiçbir şey söylemedim. 23 yıllık evliyiz ilk defa eşim beni tehdit etti. Eşim de o travmayı yaşadı." Mevlüt Çavuşoğlu, sürekli Türkiye'yi eleştiren, AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırmasını isteyen Danimarkalı milletvekili Michael Aastrup Jensen'e de sert yanıt verdi: "Darbecilerin, teröristlerin değil Türk halkının ve TBMM'nin yanında olmanızı tercih ederim."

FETÖ'NÜN VERDİĞİ HASARI TAMİR EDİYORUZ
Çavuşoğlu, "Her şeyden önce Gülen kanlı bir terör örgütünün başıdır. Daha önce Türkiye'de değişik girişimlerin arkasında olmuştur. 17-25 Aralık yargıçların ve polislerin karıştığı darbe girişimi ve 2012'de terörü sonlandırmak için Oslo görüşmelerini sızdırıp ve o günkü başbakan ve MİT müsteşarı hakkında yine yargıçlarını ve polisini kullanan bir örgüttür. FETÖ'nün yani Gülen'in son darbe girişiminin arkasında olduğuna dair binlerce delilimiz var. Gülen'in iadesini istiyoruz. Gazeteciler ve komutanların tutuklanmasına bunlar sebep oldu. Böylesine bir şebekenin yarattığı hasarı tamir etmeye çalışıyoruz" dedi.

AVRUPA BİZİ TEHDİT ETTİ
Darbe girişiminin ardından Avrupa'dan da tehditler geldiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Zorlu süreci yönetmeye çalışırken Avrupa'dan bize tehditler geldi, sizi atarız diye. Bu kez halkın reaksiyonu daha zor olmaya başladı" dedi. Çavuşoğlu, "Sitemlerimizi açıkça Avrupa Birliği'ne söylüyoruz. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan biraz fazla açık konuşuyor, bundan hoşlanmıyorsunuz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN