Başbakan Yıldırım Milli Tarım Projesini anlattı

Başbakan Binali Yıldırım Milli Tarım Projesi kapsamında açıklamalarda bulundu. Yıldırım, " Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı bizden. Bol bol ekin, Allah bin bereket versin." dedi.

Başbakan Yıldırım Milli Tarım Projesini anlattı

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Yarınımızı şimdiden görüp hesap edip ona göre hareket edeceğiz. Çok hazine değerinde verimli toprağımız var. Sadece elimizde verimli toprak olması yetmez. Alın teri ile sulanmayan toprak bereketini sofraya taşımaz.

"Yarınımızı şimdiden görüp hesap edip ona göre hareket edeceğiz"

TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ BUNUN ÇOK DAHA ÜSTÜNDE

Göreve geldiğimizde ilk iş olarak, birçok desteği hayata geçirdik. Biz tarım ve hayvansal üretimlerin sayısını artırdık. Ama ihtiyaçlarda artıyor. Tarımsal yıllık gelirimiz 36 milyar iken şu anda 150 milyar liraya dayanmış. Neredeyse 4 kata yakın bir artış sağlanmış. İhraç 4 milyarın altında, şu anda 17 milyar dolar... Bunlar yeter mi, yetmez. Türkiye'nin potansiyeli bunun çok daha üstünde bereketi hak ediyor. Bunun çok daha fazlasını yapabilir.

"Türkiye'nin potansiyeli bunun çok daha üstünde"

YENİ ÇALIŞMALAR YAPMAYA BAŞLADIK

Sanayileşiyoruz, kentleşiyoruz ama hala 20 milyon vatandaşımız tarımda çalışıyor. yani her 5 kişiden bir tanesi ekerek biçerek geçimini sürdürüyor. 2023 yılınında 150 milyar dolar tarımdan gelir bekliyoruz. Bu hedefe ulaşabilmek için tarımı stratejik sektör kabul ettik. Ve yeni çalışmalar yapmaya başladık.

"Yeni çalışmalar yapmaya başladık"

MİLLİ TARIM PROJESİNDEN MADDELER

Şimdi Milli Tarım Projesi'nden neler yapabileceğimizi kısa kısa anlatacağım.

941 TANE HAVZA ORTAYA ÇIKTI

Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Şimdiki destekler daha bilinçli hale gelecek. Türkiye'deki bütün iller, ilçeler, tek tek masaya yaratıldı. Böylece 941 tane havza ortaya çıktı. Bu havzalarda hangi ürünler yetişir, pamuk, zeytin, arpa nerede yetişir? Hangi ürün daha çok su ister? Bunları belirleyince iş kolaylaşıyor. Mesela buğday ve yem ürünlerine yurdun neresinde yetiştirirseniz, yetiştirin desteği alacaksınız. Havzaya uygun olmayan ürünlere veren destekler kesilecek. O havzada yetişen ürünler için destekler verilecek. Herkes kafasına göre değil havzasına göre ekim yapsın.

"941 yane havza ortaya çıktı"

GÜBREDE YÜZDE 25 İNDİRİM SAĞLADIK

Piyasadaki fiyat dalgalanmaları en aza düşürülecek ve maksimum kazançlar esas alınacak. Bunların önüne geçmek için bir sistem geliyor. Destekleme başvuruları basitleştiriliyor. Çiftçiler, bir yıl içerisinde bir kez başvuru yapacak. Çiftçiye ve hayvancılığa 13 milyar liradan fazla destek veriyor. Destek yok deniyor. Detskler 12 aya ayrılmış, hiçbir işe yaramıyor. Öyle olunca artık bu destekleri yılda iki defa vereceğiz. İlk destek ekim zamanı Nisan - Mayıs gibi, ikinci destek Eylül-Ekim'de hasat zamanı olacak. Söz verdiğimiz gibi gübrede kadeveyi kaldırdık. Bu yüzde 18 ucuzlayacağı anlamına geldi. Tarım Bakanlığı bir çalışma daha yaptı. Şu anda gübre yüzde 23 ucuzladı. Böylece gübrede yüzde 25 indirim sağladık.

AĞIR YAPARSANIZ YARI PARASINI DEVLET VERECEK

Seçimlerde herkes bol keseden atıyor. Mazot 1 lira olacak. Çiftçiye vaadleri birbiriyle yarışıyor.

Tarım yapılacak yere bina yapmak ihanettir. Böyle bir şey olur mu? En verimli topraklar binalarla dolup taşıyor. Tarla olmayan daha sağlam mevkilerde gelişmek yerine ovalarda büyümeye başlıyorlar.

4 ayını doldurmuş tüm bakımları yapılmış olan danalar için 25 ilde 750 lira verilecek. Bu bölgelerde ağır yaparsanız da yarı parasını devlet verecek. Düve alımında yüzde 30'un devlet verecek.

Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı bizden. Bol bol ekin, Allah bin bereket versin.

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN