ABD, darbeci hainlerin okuluna dolar yağdırdı

ABD Eğitim Bakanlığı’nın Teksas’taki FETÖ bağlantılı Harmony okullarına öğretmen teşvikleri programı adı altında 5 yıllığına 26.7 milyon dolar maddi destek verdiği ortaya çıktı

ABD, darbeci hainlerin okuluna dolar yağdırdı
ABD Eğitim Bakanlığı'nın, Teksas'taki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı sözleşmeli (charter) Harmony Okullarına "öğretmen teşvikleri programı" kapsamında 5 yıllığına 26,7 milyon dolar finansal destek kararı aldığı ortaya çıktı.Bakanlığın internet sitesinde yer verilen bilgiye göre, 2016'da "öğretmen teşvikleri programı" kapsamında 13 okula "ödül" verilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, FETÖ ile bağlantılı olduğu bildirilen Teksas merkezli Harmony Okullarına ilk yıl için 5,9 milyon, 5 sene için toplam 26,7 milyon dolarlık "teşvik" ödemesi yapılmasına karar verildi.Bakanlık tarafından farklı yıllarda proje bazlı verilen öğretmen teşvik desteğinin, FETÖ bağlantılı olduğu bilinen bir okula verilmesi bazı soru işaretlerine neden oldu.

'ÖĞRETMEN' KİSV ESİY LE FİR AR
Teksas eyaletindeki Harmony Okullarının, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sorumlu olduğu gerekçesiyle ABD'den iadesi istenen FETÖ elebaşı ile ilişkili bir eğitim kurumu olduğu belirtiliyor. Açık kaynaklarda pek çok kez dile getirilen bu ilişkiye rağmen ABD yönetiminin FETÖ bağlantılı bir okula finansal teşvik vermesi dikkati çekti. Öte yandan, FETÖ ile bağlantılı olduğu belirtilen ve sözleşme süresi 5 yıl olan Magnolia Okullarına ait Los Angeles merkezli üç okulun, Türkiye'den fazla sayıda öğretmen getirmesi nedeniyle kapatılabileceği ortaya çıkmıştı. Sözleşmeleri bitmek üzere olan bu okullara Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi yönetimi tarafından gönderilen e-postalarda, "yenileme talebinin reddinin tavsiye edileceği" iletilmişti. Konuyla ilgili kararın, gelecek hafta salı günü Los Angeles Eğitim Kurulunda yapılacak oylama sonucunda alınacak.
BİZE ULAŞIN