TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

DEAŞ lideri Bağdadi nerede?

Bölgeden gelen son bilgiler DEAŞ lideri Bağdadi'nin Musul operasyonu başlamadan son anda kaçtığı yönünde.

DEAŞ lideri Bağdadi nerede?

Aylardır beklenen Musul operasyonu başladı. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusa sahip Musul'un DEAŞ'ın elinden alınması için 30 bin askeri güçle devam eden harekâtta ilk hedef Musul'a bağlı Hamdani'ye ve Karakuş ilçelerinin DEAŞ'tan temizlenmesi.

İBADİ ONLARDAN SÖZ ETMEDİ

Musul'u DEAŞ kurtarma operasyonu bu sabaha karşı başladı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi. İbadi, operasyona ilişkin, Musul halkının güvenlik güçleriyle dayanışma içerisinde olmalarını istedi. İbadi açıklamasında, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye'nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

BAŞİKA İÇİN IRAK'A HEYET GÖNDERİLDİ

"BAĞDADİ OPERASYON BAŞLAMADAN MUSUL'DAN KAÇTI"

Aylardır beklenen Musul operasyonunun başlamasıyla birlikte DEAŞ lideri Bağdadi'nin akıbeti de merak ediliyor. Nitekim DEAŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin Musul operasyonunun başlamasından önce "son anda" kentten kaçtığı bildirildi. Sputniknews, "Bağdadi Musul'a hava saldırıları başlamadan önce kaçtı" başlığı ile verdiği son dakika haberinde "Sputnik'e bilgi veren güvenlik kaynakları, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin Musul operasyonu öncesinde son anda kaçtığını açıkladı" dedi.

DEAŞ HEDEFLERİ VURULUYOR

Operasyon kapsamında, Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, DEAŞ hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu, Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Operasyonda ilk hedefin Musul'a bağlı Hamdani'ye ve Karakuş ilçelerinin DEAŞ'tan temizlenmesi olduğu kaydedildi. Bölgedeki AA muhabiri, Peşmergelere karşı DEAŞ'ın henüz ciddi bir mukavemette bulunmadığını bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MASADA DA OPERASYONDA DA OLACAĞIZ

HAM PETROLÜ ATEŞE VERDİLER

Bu arada DEAŞ militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul'a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah bulutların oluşması dikkati çekti.

DEAŞ MİLİTANLARI, BOMBALI ARAÇLARLA İNTİHAR EYLEMLERİNE YÖNELDİ

Irak'ta Musul'u kontrolü altında bulunduran DEAŞ'a yönelik geniş çaplı operasyonlar devam ederken, çatışmalar da şiddetlendi. Peşmerge güçleri, Musul'un 40 kilometre doğusundaki Hazır Cephesi'nden Hamdaniye'ye doğru DEAŞ hedeflerini ağır silahlarla vuruyor. Tanklar, havan topları, katyuşa füzeleri ve doçkalar karşısında direnemeyen DEAŞ militanları, bombalı araçlarla intihar eylemlerine yöneldi. Birçok bombalı aracın Peşmergelere yaklaşmadan füzelerle imha edildiği görüldü. Koalisyon uçakları DEAŞ kontrolündeki bölgelerde hareket halindeki hedefleri bombalarken, Peşmerge güçleri de ilk etapta Hamdaniye ilçesi ve Bartilla ile Başika ile Musul arasındaki bölgeyi DEAŞ'tan temizlemeyi hedefliyor.

ERDOĞAN: SADDAM SİZE 'GEL' Mİ DEMİŞTİ?

NUCEYFİ: TÜRK ASKERİNİN EĞİTTİĞİ NİNOVA MUHAFIZLARI MUSUL OPERASYONUNA KATILDI

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk askerlerince eğitilen 2 bin Sünni savaşçının Başika cephesinden operasyona katıldığını söyledi. Nuceyfi, Ninova Muhafızlarının Peşmerge ile hareket ettiğini ifade etti.

DEAŞ'A ÜÇ CEPHEDEN EŞ ZAMANLI OPERASYON

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde eş zamanlı operasyon başlatıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, saat 04.00 itibarıyla Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi'nde Peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun DEAŞ'e yönelik harekete geçtiği belirtildi. Hazır Cephesi'nde üç koldan başlatılan operasyonlara 4 bin Peşmergenin katıldığı bilgisi aktarılan açıklamada, operasyonların IKBY Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre devam ettiği kaydedildi.

GÜNEY CEPHESİNDE 4 KÖY GERİ ALINDI

Irak Federal Polis Güçleri Komutanı General Raid Cevdet de operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamada, polis güçlerinin Musul'un güneyinde 6 kilometre ilerlediğini ve yaşanan çatışmalarda 4 DEAŞ militanının öldürüldüğünü ifade etti. Öte yandan Irak Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, orduya bağlı 35. Zırhlı Tugay, 36. Tugay ile 3.Tugay Acil Müdahale Timinin Musul'daki İbrahim Halil ve Kan Harami köylerini DEAŞ'tan geri aldığı ve Güver cephesi kapsamındaki Dizize köyünü kuşattığı aktarıldı. Bakanlığa bağlı Savaş Medya Ağı da, DEAŞ saflarında ağır kayıplar olduğu ve ordu güçlerinin Musul'un güney doğusundaki Hamdaniyye ilçesine yaklaştığını açıkladı.

TÜRKİYE, ERBİL’LE HAREKET EDECEK

BEŞ PEŞMERGE HAYATINI KAYBETTİ

Musul operasyonunda DEAŞ ile savaşan beş Peşmerge hayatını kaybetti. Operasyonda 10 Peşmerge'nin de yaralandığı bildirildi.

BM'DEN KORKUTAN AÇIKLAMA: 100 BİN IRAKLI TÜRKİYE'YE KAÇABİLİR

Reuters'ın haberine göre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), "Musul operasyonu, 100 bin Iraklının Türkiye ve Suriye'ye kaçmasına neden olabilir" açıklamasında bulundu.

UNHCR ayrıca yerlerinden olacak insanlar için çadır, kamp, kış malzemeleri ve soba satın alınması için 61 milyon dolarlık ek finansman sağlanmasını istedi. Açıklamada, "Suriye'de 90 bin Iraklıyı karşılamak için hazırlık planlarımızı uyguluyoruz" denildi.

İŞTE MUSUL OPERASYONUNDA YAŞANAN SON GELİŞMELER

BİZE ULAŞIN