Musul operasyonu başladı

Musul operasyonu başladı
Dünyanın iki yıldır merakla beklediği Musul operasyonu bugün 01.00 sıralarında başladı. Bağdat yönetimi, terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde bulunan kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini bildirdi. Uluslararası koalisyon güçleri önceki gece Musul çevresindeki DEAŞ hedeflerine hava operasyonları düzenlemişti. Bu arada Musul'un iki yakasına bağlayan, Dicle Nehri üzerindeki El-Hürriye Köprüsü altında bulunan DEAŞ militanlarına ait iki tekne de bombalandı. Operasyon kapsamında yapılan hazırların son aşaması da dün tamamlandı. Musul'un dış dünya ile iletişimi de tamamen kesildi. Peşmerge güçleri de Musul operasyonunun izlemek için dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce gazeteciyi, Musul'un güneydoğusundaki Hazır Cephesi'ne almaya başladı. Musul'un kuzey, doğu ve güney bölgelerinde Peşmerge'nin 5'e yakın cephesi bulunuyor. Söz konusu bölgelerde Peşmergelerin yanı sıra Irak ordusu, Türk askerleri tarafından eğitilen Ninova Muhafızları da konuşlanmış durumda.

DEAŞ'I SÜRPRİZ BEKLİYOR
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise gündüz yaptığı ilk açıklamada "Musul'u kurtarmaya yakınız ve düşmanı (DEAŞ) sürpriz bekliyor. Musul vatan toprağına geri dönecek" ifadesinin kullandı. İbadi gece yarısından sonra ise Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu. Devlet televizyonundan açıklama yapan İbadi, Musul kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi. İbadi, Musul halkının güvenlik güçleri ile dayanışmaya çağırdı. İbadi, Peşmerge güçlerinden, Türkiye'nin eğittiği Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

AKAR-DUNFORD GÖRÜŞMESİ
Terör örgütü DEAŞ ile mücadele eden koolisyon ülkelerinin genelkurmay başkanları toplantısı Washington'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da ABD'li mevkidaşı Orgeneral Joseph Dunford ile görüştü. Akar ve Dunford, Suriye ve Irak'taki gelişmeleri ele aldı.
BİZE ULAŞIN