Yeni anayasa ve başkanlık zirvesi

Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli Çankaya Köşkü’nde buluştu. MHP, 367 krizinde olduğu gibi, anayasa değişikliği Meclis’e geldiğinde süreci engellemeyecek

Yeni anayasa ve başkanlık zirvesi

Başbakan Binali Yıldırım, gündemdeki gelişmeleri görüşmek üzere, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi Çankaya Köşkü'ne davet etti. Saat 13.30'da Çankaya Köşkü'ne gelen Bahçeli'yi Başbakan Yıldırım kapıda karşıladı. İkilinin görüşmesi yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü.

367 ÖRNEĞİ
Edinilen bilgiye göre Yıldırım-Bahçeli görüşmesinde 'Başkanlık' konusunda iki lider partilerinin görüşlerini birinci ağızdan aktarma fırsatı buldu. Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin Başkanlık sistemi konusundaki kararlılığının altını çizerken en kısa sürede TBMM'nin gündemine getireceği başkanlık sistemini de içeren anayasa taslağı ile ilgili olarak MHP'nin desteğini istedi. MHP'de ise 'Başkan'ın yetki ve sorumlulukları konusundaki çekince devam ediyor. MHP, AK Parti'nin anayasa taslağını TBMM'ye getirmesini bekliyor. MHP'de parlamenter sistemin devamı ve güçlendirilmesi görüşü dile getirilirken, 367 krizinde olduğu gibi düzenlemenin Meclis'e gelmesi halinde sürecin önünde engel olmama fikri de ağırlık kazanıyor. Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan temizleme harekatını da ele aldı. Yıldırım, Musul harekatına ilişkin son bilgileri Bahçeli'ye aktarırken, bu harekatta Türkiye'nin pozisyonu, alınan tedbirler ve bölgede oynanan oyunlara yönelik bilgi verdi. Ayrıca Suriye'nin kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekatı hakkında da yine Yıldırım son durumu MHP lideri Bahçeli'ye aktardı.

TERÖRLE MÜCADELE
İkili, PKK başta olmak üzere DEAŞ ve FETÖ'ye yönelik yurt içindeki terörle mücadeleyi de değerlendirdi. Bu kapsamda Gaziantep'te terör örgütü DEAŞ hücre evine yapılan baskın sırasında teröristlerin kendini patlaması da masaya yatırıldı. Başbakan Yıldırım ve Bahçeli FETÖ'nün devletten temizlenmesine ve etkisini kaybetmesine yönelik bundan sonra atılacak ve adımlar konusunda görüş alış verişinde bulundu.

BİR AN ÖNCE MECLİS'E GETİRECEĞİZ
İki lider yeni anayasa metni konusunda mutabık kaldı. Görüşmenin yarım saatinde ise anayasa ve başkanlık sistemi konuşuldu. Bahçeli, "Yeni anayasa metnini biran önce görmek isteriz" derken, Yıldırım da "Son rötuşları tamamlayıp, bir an önce Meclis'e getireceğiz" mesajı verdi.

BİZE ULAŞIN