1.5 milyon Musullu için korkunç gerçek!

Musul sakinleri, Irak ve Kürt güçleri çevre köyleri ele geçirerek kente doğru ilerlemelerini sürdürürken, DEAŞ'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başladığını söylediler.

1.5 milyon Musullu için korkunç gerçek!

Reuters'ın haberine göre, telefonla bağlantı kurulan Musul sakinleri, koalisyon güçlerinin daha kente 20 ilâ 50 km uzakta olmaları nedeniyle, 100 kadar ailenin kentin saldırılara en açık güney ve doğu kesimlerinden merkeze taşındıklarını söyledi.

DEAŞ militanlarının kentten ayrılmak isteyenlere engel olduklarını söyleyen Musul sakinlerinden biri de, militanların sivilleri kendilerinin kullandığı ve yeni boşalttığı binalara gönderdiklerini söyledi.

DEAŞ İNSANLARI CANLI KALKAN OLARAK KULLANMAYA BAŞLADI

Musul üniversitesi yakınlarında oturan Ebu Mahir adlı Musullu, "Belli ki DEAŞ insanları canlı kalkan olarak kullanmaya başladı çünkü aileleri hedef olması muhtemel binalara yerleştiriyorlar" dedi.

HALK MUSUL'DAN AYRILAMIYOR

Washington'a ABD savunma bakanlığı sözcüsü Jeff Davis de sivillerin canlı kalkan olarak kullanıldığını bildiklerini söyledi. "Bu birkaç haftadır devam ediyor, sivillerin kentten çıkmalarının zorla engellendiğini ve Musul'dan ayrılamadıklarını biliyoruz" dedi.

MUSUL'UN ÇEVRE KÖYLERİNDEN KAÇIŞ BAŞLADI

KİMYASAL SİLAH KULLANILMASINDAN ENDİŞE DUYULUYOR

Musul'da halen 1.5 milyon nüfus var. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) İslam Devleti militanlarının on binlerce kent sakinini canlı kalkan olarak kullanabileceğini bildirdi. IOM, daha önce Iraklı Kürt güçlere karşı kimyasal silah kullandıkları bilinen örgütün, yine bu silahlarla saldırmasının olası olduğunu belirtti.

MUSUL'UN ETRAFINDAKİ KÖYLERDEN KAÇIŞ BAŞLADI

BİZE ULAŞIN