İsrail'in esir aldığı Orhan Buyruk Sabah.com.tr'ye konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 28 Eylül'den bu yana İsrail'de tutuklu bulunan 15 Temmuz Gazisi Orhan Buyruk'un serbest bırakıldığını açıkladı. 40 kişilik bir grupla turistlik amaçlı Kudüs'e giden 15 Temmuz Gazisi Orhan Buyruk İsrail'in kendisine uyguladığı işkenceyi ve 20 günlük esareti Sabah.com.tr'ye anlattı.

İsrail'in esir aldığı Orhan Buyruk Sabah.com.tr'ye konuştu

28 Eylül'den bu yana İsrail'de tutuklu bulunan 15 Temmuz Gazisi Orhan Buyruk serbest bırakıldı. Orhan Buyruk İsrail'in kendisine uyguladığı işkenceyi ve 20 günlük esareti Sabah.com.tr'ye anlattı.

Eylül ayının 28'inde Mescidi Aksa'ya ziyaret ve ibadet amacıyla turistik bir gezi gerçekleştiren Türk vatandaşı Orhan Buyruk İsrail güçleri tarafından gözaltına alınarak özgürlüğü kısıtlanmıştı. Giriş izni verdikten sonra, Orhan Buyruk'u 'Ajanlık' suçlamasıyla gözaltına alan İsrail makamları 2 kez mahkemeye çıkarılmasına ve bir delile ulaşılamamasına rağmen söz konusu iddia ile gözaltı süresini uzatmıştı.

İŞTE İSRAİL'İN ESİR ALDIĞI ORHAN BUYRUK'UN SABAH.COM.TR'YE ÖZEL AÇIKLAMALARI...

İsrail yetkilileri 20 gün boyunca ajanlıkla suçladılar, Küdüs ve Filistin için yaptığımız yardım çalışmaları ve Kudüs'teki işgalin sonlandırılması için katıldığım eylemlerden dolayı 20 günlük esarette aralıksız 30-40 saat süren sorgular sürdü.

KÜFÜR VE HAKARET

Psikolojik işkencenin hat safhada olduğu sorgularda hakaret ve küfürlere maruz kaldım. Esaret süresinde saatin kaç olduğunu gece veya gündüz ayrımını yapamıyordum. 20 günün ardından gün yüzünü ilk kez serbest bırakıldığımda gördüm.

MAHKEMEYE ÇIKMAK İÇİN HAZIRLANIYORDUM...

Bu sabah mahkeme olacak diye hazırlık yapılırken dışarı çıktığımda Büyükelçilik yetkilileri beni karşıladı ve özgürlüğüme kavuştum. Esaretten kurtulmam için çaba sarf eden Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Başbakan ve Dışişleri Bakanı'na teşekkür ediyorum.

Kaynak: Sabah.com.tr

İsrail'de gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Orhan Buyruk yurda döndü

BİZE ULAŞIN