Siz ne zamandan beri rıza alıyorsunuz?

Siz ne zamandan beri rıza alıyorsunuz?

Türkiye’nin Musul Operasyonu’na koalisyon güçleriyle birlikte katılma hakkını her fırsatta akıl almaz bahanelerle engellemeye çalışan ABD bu soruya da kaçamak yanıt verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner kendisine Irak işgalini hatırlatan gazeteciye “Şu anda durum farklı. Irak’ta seçilmiş bir hükümet var” diyebildi

'Musul operasyonuna kimin katılacağına Bağdat karar verir' diyen ABD'ye tokat gibi soru:

SİZ NE ZAMANDAN BERİ RIZA ALIYORSUNUZ?


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Musul Operasyonu başlatılmadan önce Başika kampındaki Türk askerinin varlığı tartışmaları ve Türkiye'nin koalisyon güçleri içinde yer alıp almayacağı ile ilgili bir soruya "Operasyona kimin katılacağına Bağdat hükümeti karar verir" cevabını vermişti. Türkiye tarafından tepkiyle karşılanan bu sözlere önceki gün ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir diğer sözcüsü Mark Toner'e yöneltilen 'soru' adeta tokat niteliğinde bir cevap gibi oldu. ABD hükümetinin Musul operasyonunun Irak hükümeti tarafından yürütüldüğüne ilişkin açıklamalarını tekrarlaması üzerine Toner'a, "Peki orada bulunan ABD askerleri emirleri Irak hükümetinden mi alıyor?" şeklinde bir soru yöneltildi. Toner, "Biz orada sadece eğitim ve danışmanlık için bulunuyoruz" yanıtını verdi. Bu yanıtın ardından bu kez de Toner'a, "Ne zamandan beri ABD, yabancı askerlerin Irak'ta bulunması için Bağdat hükümetinin rızası olması gerektiğini düşünüyor? Daha önce siz girip önceki lideri devirdiniz" ifadesi kullanıldı. Bunun üzerine Toner, "Şu anda şartlar farklı. Bugün Irak'ta seçilmiş bir hükümet var" diyerek kaçamak bir cevap vermek zorunda kaldı. Toner, "Türkiye Musul operasyonunda nasıl bir rol oynayacak?" şeklindeki soruya ise "Nasıl bir rol oynayacakları konusunu Türk hükümetine bırakıyorum" şeklinde cevap verdi.

'HIZLI İLERLİYORUZ'
Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook da, Türkiye ile Irak arasındaki Başika konusundaki tartışmalara "Abadi, Türkiye'nin güçlerinin, Irak hükümetinin rızasıyla orada olması gerektiği şeklinde net bir mesaj verdi. Biz de bu duruşa katılıyoruz. Tavsiyemiz bu konuları oturup konuşmaları" şeklinde taraflı bir değerlendirmede bulundu. Cook, Musul operasyonunun hedeflerine ulaşılması anlamında planlanandan daha hızlı ilerlediğini de sözlerine ekledi. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest da operasyonun, ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD askeri olmadan da DEAŞ'ın yenilgiye uğratılabileceğine dair stratejisinin bir sınavı niteliğinde olacağını söyledi. Bu arada ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Irak ve Suriye'deki gelişmeleri görüşmek üzere cuma günü Türkiye'ye gelecek.

OBAMA: ZORLU
ABD Başkanı Barack Obama, "Musul operasyonu zorlu bir savaş olacak" dedi. Terör örgütü DEAŞ'ın kentte halka baskı uyguladığını, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçların arttığına dikkat çeken Obama, "Ciddi sayıda kişi yerlerinden olacak" diye konuştu. Obama, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm bunlar, BM ve büyük yardım kuruluşlarıyla müştereken koalisyonun planlama sürecinin bir parçası ve biz olası bir insani krize karşı, askeri planlar kadar kapsamlı planlarımızı ve altyapımızı oluşturduk." Planın detayları hakkında bilgi vermeyen Obama, "Çok fazla insan kaçmak zorunda kalırsa, şüphesiz yürek parçalayıcı bazı olaylar da yaşanacak" dedi. Bu konuların Amerikan medyasında yeterince yer bulmadığına da dikkat çeken Obama, "DEAŞ'tan kaçan sıradan halka yardım etmede başarılı olmazsak, Musul kurtarıldıktan sonra örgütün geri dönmesi ve kin beslemesine karşı zayıf durumda kalırız" diye konuştu.

20 KÖY GERİ ALINDI
Musul, güney, doğu ve kuzeyindeki 5 bölgeden kuşatılmış durumda. Irak ordusu ve peşmerge güçleri komutanları DEAŞ'tan geri alınan 20 köyün güvenliğini sağlamak amacıyla Musul operasyonunun ikinci gününü, konumlanma ve hendek kazarak geçirdi. DEAŞ kontrolündeki bölgelerdeki halka uçaklarla örgüte karşı ayaklanmaları çağrısı yapılan bildiriler atıldı. Türkiye'nin eğittiği Ninova milislerinden Albay Muhammed El Cuburi de tarihi Nemrud kasabasının DEAŞ'tan geri alındığını açıkladı. Irak ordusu da DEAŞ ele geçirmeden önce Hıristiyan nüfusun yoğun olduğu Hemdaniye'yi almak için çatışmayı sürdürüyor. Irak ordusundan Korgeneral Talib Shaghati "DEAŞ'lılar Musul'dan Suriye'ye doğru kaçıyor. Lider kadrosu aileleriyle birlikte kaçıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN