Türkiye’nin koalisyonun içinde olmasında mutabakat var

Başbakan Binali Yıldırım: Bizim eğittiğimiz milisler ön safta. ‘Musul’da Türkiye’nin işi yok’ diyenler cevabını almıştır. Bunun için de hiç kimsenin iznine, icazetine ihtiyacımız yok

Türkiye’nin koalisyonun içinde olmasında mutabakat var
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda Musul operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte Yıldırım'ın sözleri:
Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği, 'Operasyonda da olacağız masada da olacağız.' sözünün arkasındayız. Şu anda operasyonda ön saflarda olanlar, Başika'da eğittiğimiz milisler, Ninova mücahitleri. Musul'da Türkiye'nin işi yok' diyenler, cevabını almıştır. Prensip olarak Türkiye'nin koalisyonun içinde olmasında mutabakat var.

'İCAZ ETİNE İHTİYA CIMIZ YOK'
Türkiye'nin amacının, bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı sağlamak. Bunun dışında hiçbir amacımız, hedefimiz yok. Herkes şunu bilsin ki Türkiye'ye, ülkemize yönelik her türlü tehdide karşı gerekeni anında, gözümüzü kırpmadan yaparız. Bunun için de hiç kimsenin iznine, icazetine ihtiyacımız yok. Baştan itibaren hem ABD'ye, hem BM'ye, AB'ye bölgedeki etnik hassasiyeti anlattık. Terör örgütleri konusunda uyarılarımızı yaptık. Sonunda haklı çıktık. Özellikle DEAŞ'ın ABD'nin Irak'a müdahaleden sonra ortaya çıktığını bugün bütün dünya biliyor.
Bugün Irak'ın yarısı PKK, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin kontrolünde. Diğer yarısı da uluslararası güç sayesinde korunuyor. Ülkelerini teröre teslim edenler, çıkmışlar bize koca koca laflar ediyorlar. Çünkü hesap başka. Kimse kusura bakmasın, sınırlarımızın hemen dibinde bir oldubittiye asla müsaade etmeyiz. Irak'ta yeni Yezitlere de yeni Kerbela'lara da asla göz yummayacağız. Bu coğrafyada Türkiye'yi hesaba katmadan adım atanlar büyük bir yanılgı içinde olurlar. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da "Türkiye Musul operasyonuna katılacak. Şu anda koalisyon güçleriyle vardığımız mutabakat, hava unsurlarımızın harekata katılması yönünde. Türkiye olmadan, Musul'un geleceğine ilişkin karar almak mümkün değildir" dedi.

"BAĞDAT'TAN HEYET GELECEK"
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı için Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İTT Genel Sekreteri İyad Medeni ile görüştü. Başika Kampı ile ilgili Irak'la yaşanan krizi değerlendiren Çavuşoğlu, Bağdat'a önceki gün giden Türk heyetinin olumlu bir görüşme yaptığını belirtti. Çavuşoğlu, "Bu hafta Bağdat'tan bir heyet Türkiye'ye gelecek. İki tarafta da esasen bu işi diyalog yoluyla halletme iradesi var. Çok gereksiz suni bir tartışmanın içine giriyorlar Iraklı kardeşlerimiz. Iraklı kardeşlerimiz bir kere daha anladılar ki, bizim faaliyetlerimiz onların lehine. Irak'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı ise Irak'ta bulunan veya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarını uyardı. 15 vilayete yönelik seyahat uyarısında, vatandaşların bir an önce bu kentleri terk etmeleri ve zorunlu olmadıkça gitmemeleri istendi.

MUSUL POLİTİKASINA 'MOBİL STRATEJİ' AYARI
Bakanlar Kurulu, Musul operasyonu devam ederken Türkiye'nin pozisyonunun ne olacağını masaya yatırdı. İşte Türkiye'nin yol haritası:
4'LÜ TRAFİK: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, muhatapları ile sürekli diplomatik trafik yürütecek. Bu görüşmelerde Türkiye'nin pozisyonu, sahada yapılması gerekenler, atılacak adımlar ele alınacak.
ANINDA YENİ POLİTİKA: Türkiye, bu diplomatik trafik ve sahadaki duruma göre 'mobil' denebilecek anlık politikalar geliştirecek. Musul ile ilgili her gelişme, her hareket ve söyleme karşı anında yeni bir politika devreye sokulacak. Bakanlar Kurulu'nda, 'Bölgede her an dengeler değişebiliyor. Türkiye durumu tekrar ele alıp hemen yeni bir politika geliştirebilmeli' değerlendirmesi yapıldı.
GÖÇ VE MEZHEP ÇATIŞMASI; Türkiye'nin öncelikli iki hedefi olacak. Anlık göç dalgasının önlenmesi ve Musul'da mezhep çatışmasının önüne geçmek. Göç dalgasının önlenmesi için bir tampon bölge oluşturulması fikrine ABD'nin de sıcak baktığı belirtiliyor.

UYARILAR ETKİLİ OLDU
Bakanlar Kurulu'ndan yapılan değerlendirmeye göre Musul'u DEAŞ'tan temizleme operasyonunda Ankara'nın uyarıları 'şimdilik' etkili oldu. Harekatın ilk etabına PKK'lı teröristler ile Haşdi Şabi adı verilen Şii milis güçler katılmıyor. Ancak, operasyonun ikinci aşamasında PKK'nın ve Şii milislerin kente girme riski, göç, yıkılma tehlikesi olan Musul Barajı muhataplarla konuşulacak.

ÖLEN PEŞMERGE ESKİ PKK'LI ÇIKTI
Musul operasyonunda dün yaşamını yitiren 6 peşmergeden birinin Mardin'in Kızıltepe ilçesi nüfusuna kayıtlı eski bir PKK'lı Servet Abişka olduğu belirtildi. Abişka'nın, 2008'de PKK'ya katıldığı, daha sonra örgütten ayrılarak Peşmerge Özel Kuvvetleri'ne katıldığı belirtildi. Abişka'nın evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi. DHA
BİZE ULAŞIN