Vatan için yine vurulurum

15 Temmuz gazisi İstanbullu Halil Algan, 10 gün önce konuşmaya başladı. Algan, “Benim vurulmam hiç önemli değil. O gece sokağa çıkan herkes kahramandır. Gerekirse yine çıkarım” diyor

Vatan için yine vurulurum
İstanbul Esenler'de yaşayan tercüman Halil Algan (45) demokrasi gazisi. 2 yıl önce eşini kaybeden 2 çocuk babası Algan, darbe gecesi Bağcılar Atış Alanı'nda FETÖ'cü hainlerin halkın üstüne sürdüğü tankın üzerine çıktı. Tek kurşunla sol koltuk altından vurulan Algan'ın akciğeri parçalandı ve omuriliği koptu. Ambulans uçakla İstanbul'dan Ankara'ya nakledilen Algan, 45 gün yoğun bakımda kaldı. Hayati tehlikeyi atlatan Algan, 10 gün önce boğazındaki hortumun çıkarılmasıyla yeniden konuşmaya başladı. Şu an Gazi Hastanesi'nde tedavi gören 15 Temmuz gazisi, "Gerekirse vatan için yeniden vurulurum" diyor. İşte Halil Algan'ın anlattıkları:

'DÜŞTÜĞÜMÜ HATIRLIYORUM'
"Evdeydim. Darbe girişimini görünce Atış Alanı'na emniyet binasına gittim. Binlerce insan toplanmıştı. Atatürk Havalimanı'na gitmek için Esenler Köprüsü'nden boş olan ana yola indik. "Arkadan tank geliyor" dediler. Tank yavaşladığı anda 10 kişilik bir grup üzerine çıktık. Sonra tank hızlı ilerlemeye başladı. Çoğu insan tankın üzerinden düştü. 3 kişi kaldık. Tank yürüyemez hale gelmişti. Araçlarla önü kesilen tanka tahta takozlarla vurmaya başladık, askerin tanktan çıkmasını istedik. Onlara 'Çıkın size bir şey yapmayacağız. Sadece tankı durdurun ve burada bırakın' dedik. Son olarak tank içinden ateş açılınca sol tarafa doğru tanktan düştüğümü hatırlıyorum.

'UÇAĞIN ÜSTÜNE BİLE ÇIKARIZ'
Ben tüm yaşananları iyileştiğimde cep telefonu görüntülerinde gördüm. Beni aracına alarak hastaneye doğru götüren kişiyi çok araştırdık fakat ulaşamadık. O kardeşimi görmeyi ve helalleşmeyi çok isterim. O gece bana ve diğer yaralılara yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.

O gece hepimiz birdik, kardeştik. Sokağa çıkarken bir saniye dahi düşünmedim. Böyle bir girişimden Allah'ım ülkemizi korusun fakat tekrarlanırsa bir dakika bile düşünmeden sokağa çıkarım. Gerekirse tankın üzerine değil, uçakların üzerine çıkarız. Ben tanka çıkmışım, vurulmuşum hiç önemli değil. Vatan için yeniden vurulurum. O gece sokağa çıkan insanların hepsi birer kahramandır."

'BABAMIZLA GURUR DUYUYORUZ'
"Yaralarım var. Onların kapanmasını bekliyorum. Sonra inşallah fizik tedaviye başlayacağız. Kollarımı kaldırabiliyorum ama ellerimi kullanamıyorum. Yavaş yavaş bunlar da inşallah düzelecek. Yoğun bakım dönemi ve sonrasında, devlet büyüklerimiz, bakanlar, milletvekilleri geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak da geldi. Sağlık Bakanımız da geldi. Sağolsunlar. Benimle çok ilgilendiler." Babasının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı çok sevdiğini ifade eden Elif Algan (21) da "Babam o gün hiç düşünmeden canını ortaya koydu. Yaşananları asla unutmayacağız. Babam ile gurur duyuyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN