ABD'nin Musul açıklamasına Türkiye'den ilk yanıt

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD Savunma Bakanı'nın Ankara ziyaretinde yaptığı Musul açıklamasına ilişkin, "Sayın Carter'ın bütün terör örgütlerine karşı ortak mücadele etmeliyiz şeklinde sözleri var. Bu sözlerin gereği sahada yapılmalıdır. Bunun için Türkiye her bakımdan hazırdır. Suriye'deki operasyonlarını zaten sürdürüyor. Musul'da da Türkiye sahada olacak" dedi.

ABD'nin Musul açıklamasına Türkiye'den ilk yanıt

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, konuşmasında şunları kaydetti:

*Türkiye başından itibaren ortaya koyduğu tezinde (Yerel halkın bölgelere yerleştirilmesi) ABD'nin bugünkü açıklamaları ile ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmış oldu.

*Türkiye'nin temel meselesinin hem Suriye'de ve Irak'ta terör örgütlerinden tamamen temizlenmesiydi. Bunların ABD tarafından anlaşılması ve Savunma Bakanı düzeyidne dile getirilmesi önemlidir.

*Sayın Carter'ın bütün terör örgütlerine karşı ortak mücadele etmeliyiz şeklinde sözleri var. Bu sözlerin gereği sahada yapılmalıdır. Bunun için Türkiye her bakımdan hazırdır. Suriye'deki operasyonlarını zaten sürdürüyor.

*Obamanın Sayın cumhurbaşkanımıza bizzat söz verdiği PYD ve YPG gibi terör unsurlarının Fırat'ın doğusuna geçmesi sağlanacaktır. Bu anlamda ABD kararlılığını ortaya koymalıdır. Musul'da da Türkiye sahada olacak.

*Musul'daki Arapların, Türkmenlerin, Sünnilerin bir takım silahlı gruplar tarafından baskı altına almayı önleyecek kararlılığı çekinmeden ortaya koyacaktır. Bunun ABD tarafından görülmesi Musulda oluşturulacak yeni düzen öncesi önemli bir perspektiftir.

*DEAŞ'tan sonra Musul ve Halep'te doğru düzgün bir düzen olmazsa Allah muhafaza iç çatışmaların uzun süre devam etmesi anlamına gelir. ABD Savunma Bakanı Carter'ın sözleri Türkiye'nin bölge için yürüttüğü tezlerde haklı olduğunu göstermiştir. İnşallah bu sözlerin gereği uygulamada da yapılır. Türkiye sahada da masada da olacaktır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ ISPARTA'DA KONUŞTU

BİZE ULAŞIN