FETÖ’nün suikast timine operasyon

15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı’nın kaldığı otele ve Moda Deniz Kulübü’ne baskın yapan, Konya ve İzmir’deki hava üslerinde konuşlu MAK timlerine operasyon yapıldı. 2’si albay 40 asker gözaltına alındı

FETÖ’nün suikast timine operasyon

Darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otelle İstanbul'daki Moda Deniz Kulübü'ne baskın yapan MAK timlerine yönelik operasyonda 2'si albay, 10'u da subay 40 kişi gözaltına alındı. Konya ve İzmir'deki hava üslerinde konuşlu MAK timlerine yönelik operasyonda, İzmir 2. Ana Jet Üssü'nde görevli Albay Şahin Aykaş ve Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görevli Albay Yüksel Saçıkara ile Yarbay Mustafa Çolpan, binbaşılar Salih Olgun, Göksel Dağadası ve Serkan Aydın, yüzbaşılar Gültekin Olca, Osman Durusoy ve Ömer Karpuzcu, üsteğmenler Alper Aslan ve Hüseyin yağmur, Teğmen Yusuf Ayık ve 30 astsubay gözaltına alındı. 7 şüpheli de aranıyor. Gözaltına alınan askerlerin çoğunluğunun MAK timlerinde görev yaptığı belirtildi.

İLK 2 DALGADA 44 TUTUKLAMA...
İlk 2 dalga operasyonda; darbe girişimi sırasında, üssün Hava Harekât Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk'e, 4 F-16 uçağını hazır tutması emrini verdiği iddia edilen 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar, Kurmay Albay Mustafa Ertürk ve MAK Komutanı Başçavuş Yılmaz Bahar'ın da aralarında bulunduğu 44 asker tutuklanmıştı. Konya'da dün ayrıca, İcra Dairesi Müdür Yardımcısı Cahit Güden ile 4 zabıt katibi ve 4 infaz koruma memurunun da dahil olduğu 15 şüpheli gözaltına alındı. Yurttaki diğer FETÖ operasyonlarında ise şu gelişmeler yaşandı:
Adana: 4 zabıt katibi, bir emekli astsubay, bir infaz koruma memuru ve bir cezaevi şoförü tutuklandı.
Iğdır: Iğdır Üniversitesi'nde görevli 9 akademisyen ve memur tutuklandı.
Mersin: FETÖ'den tutuklanan iş adamı Ahmet Ok (60) Anamur Cezaevi'nde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

2 KADIN HÂKİME GÖZALTI
İzmir: ByLock kullandıkları ve örgüt toplantılarına katıldıkları belirlenen, 20 şüpheli gözaltına alındı. Torbalı ilçesinde, 15'i örgüt ablası 22 kişi gözaltına alındı.
Eskişehir: 24 öğretmen, 1 zabit katibi ve 1 mübaşir gözaltına alındı.
Samsun: 2 kadın hâkim gözaltına alındı.
Muğla: ByLock kullandıkları belirlenen 5 şüpheli tutuklandı.
Van: 10 adliye personeli gözaltına alındı.
Aksaray: ByLock kullandıkları belirlenen 3 kişi gözaltına aldı.
Kocaeli: "Deniz Kuvvetleri imamı" olduğu gerekçesiyle tutuklanan eski Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Sipahioğlu'nun şoförü gözaltına alındı.
Ardahan: "ByLock" kullanan 11 kişi tutuklandı.
Bursa: Sürat Kargo'nun eski Bölge Müdürlüğü çalışanı 8 kişi tutuklandı. Ayrıca Kamu hastanelerinde görevli 7 doktor gözaltına alındı.
Yozgat: "ByLock" kullandıkları öne sürülen 5 polis tutuklandı.
Afyon: Aralarında infaz koruma memuru, zabit katibi ve öğretmenlerin olduğu 5 kişi tutuklandı.
Amasya: Gözaltına alınan 21 memurdan 4'ü 'ByLock' kullandıkları gerekçesiyle tutuklandı.

BYLOCK YAZILIMCISI TUTUKLANDI...
İstanbul: Şifreli yazışma uygulaması ByLock'un yazılımcısı olduğu belirlenen, eski TÜBİTAK çalışanı İhsan T. tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Kocaeli: 7 asker tutuklandı.
Nevşehir: Bir rütbeli asker tutuklandı.
Bursa: 3 iş adamı tutuklandı.
Çanakkale: 2 işadamı tutuklandı.
Tokat: Polislerden sorumlu il imam yardımcısı Bilal K. tutuklandı.

Halit TURAN-Harun ATALAYRıdvan UY SAL-Murat KARAMAN-Abbas ÇAKAR-Kasım ŞAHİN-Şener URFA- Kamil CÖMERTLER

BİZE ULAŞIN