İbadi Türkiye'den sonra Nuceyfi'ye de savaş açtı

Musul’da DEAŞ’e karşı varlık gösteremeyen Irak hükümeti, kurtarma operasyonunda yeralan Haşdi Vatani’nin komutanı Esil Nuceyfi’ye savaş açtı. Türkiye’yle işbirliği yaptığı gerekçesiyle Nuceyfi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Irak Başbakanı İbadi’yi perde arkasından yöneten ABD de “Türkiye-Irak savaşı çıkabilir” tehdidinde bulundu.

İbadi Türkiye'den sonra Nuceyfi'ye de savaş açtı

Müslümanları mezhep kavgasına sürüklemek isteyen odakların en önemli oyun sahası olan Musul'da Türkiye'ye yönelik yeni hamleler ardı ardına geldi. Başika Üssü'nde eğittiği Haşdi Vatani (Ninova Muhafızları) askerleri sayesinde Musul halkının mezhepçi bir katliama kurban gitmesini önlemek isteyen Ankara'ya perde gerisinden 'savaş' şantajı yapılıyor.

ABD'DEN TÜRKİYE'YE YENİ TEHDİT

DEAŞ'e karşı yerel milis yetiştirmek için Mehmetçiği 2014 yılında davet edip Başika Üssü'nü kurduran, ancak Musul operasyonu sürecinde birdenbire Türkiye'yi 'işgalci' olarak nitelendiren Bağdat yönetimi, 'Irak ordusu' adı altında Şii Haşdi Şabi milislerini Sünni Musul'a sokarak mezhep savaşı başlatmak istiyor. Bu oyuna başından beri karşı duran Ankara'ya son tehdit, perde gerisindeki ana aktör ABD'den geldi. Türkiye'yi masanın dışında tutmak isteyen Pentagon'un yeni hamlesi, 'Türk askerlerine saldırı uyarısı' mesajıyla Şii milislere yol göstermek oldu. AFP'ye açıklama yapan bir ABD askeri yetkilisinin sözleri, Musul süreciyle amaçlanan asıl oyunu gözler önüne serdi.

IRAK BAŞBAKANI İBADİ'DEN KÜSTAH MUSUL AÇIKLAMASI

PENTAGON ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYOR

ABD'li komutan, Irak ordusunun yanında savaşan Şii Haşdi Şabi milislerinin 'bölgedeki Türk askerlerine saldırmasından korktuklarını' ifade etti. Başika'daki Mehmetçiğe 'işgalci' diyen Bağdat yönetimini İran'la birlikte perde gerisinden yönlendiren ABD, 'Türk askerine saldırı' mesajıyla 'aba altından sopa' göstermeye başladı. Ankara-Bağdat arasında süren anlaşmazlığın bölgede kaos yaratma potansiyeli barındırdığına dikkat çeken ABD'li asker, Başika krizi esnasındaki üslubu sürdürerek 'Bağdat ile anlaşılması gerektiği' mesajını verdi. Musul'da tek taraflı eylem yapmaması konusunda Ankara'yı uyardıklarını iddia eden ABD'li yetkili, Türkiye'nin aktif müdahalesi durumunda Iraklılar ile Türkler arasında bir çatışmanın başlayabileceği öngörüsünde bulundu.

ERDOĞAN: TÜRK ASKERİNİ İBADİ İSTEDİ

BİR PROVOKASYON DAHA

"Bağdat'la anlaşın" mesajı vererek Mehmetçiğe zımnen 'işgalci' diyen ABD, bir yandan da "Şiiler saldırabilir" uyarısıyla Ankara'nın Musul'a müdahalesini önlemeye çalışırken Bağdat, yeni bir provokasyonun fitilini ateşledi. Haydar İbadi yönetimi, Başika'da eğitilen savaşçıların komutanı, eski Musul Valisi Esil Nuceyfi hakkında yakalama kararı çıkardı. Türkiye'nin Musul'da aktif rol almasını isteyen Nuceyfi'yi 'yabancı ülkeyle iletişime geçerek casusluk yapmak' ile suçlayan Bağdat, Nuceyfi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Nuceyfi, casusluk dışında, Türk güçlerinin Musul'a girişini kolaylaştırarak Duhok'taki Zelikan kampında askeri üs kurmasını sağlamakla suçlanıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MASADA DA OPERASYONDA DA OLACAĞIZ

"MAHKEME, TÜRK ASKERLERİNİN KAMPTA BULUNDUĞUNA DAİR RESMİ BELGE VE FOTOĞRAFLARA ULAŞTI..."

Irak Yüksek Yargı Yönetimi Sözcüsü Abdussettar Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, "İki gün önce askeri kamptan iki tanık geldi ve kampta olup bitenler hakkında açık beyanda bulundu. Mahkeme, Türk askerlerinin kampta bulunduğuna dair resmi belge ve fotoğraflara ulaştı" ifadelerini kullandı. Sözcü Bayraktar, soruşturma sonucu 'sanık' diye nitelendirdiği Nuceyfi hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını belirtti.

NUCEYFİ MEYDAN OKUDU

Nuceyfi ise karara meydan okudu Sosyal medyadan açıklama yapan Nuceyfi, "Ninova Muhafızlarını Türkiye eğitti ve şu an Musul halkından müteşekkil tek güçtür. Şehrim Musul iki buçuk yıldan beri DEAŞ'a peşkeş çekildiği için, halkı tarihin en büyük insanlık dramıyla karşı karşıya bulunduğu için ve halkımın güvenliğini, şehrimin kurtarılmasını garanti edene kadar çalışacağım" dedi. Nuri el-Maliki'nin başbakanlığı döneminde daha önce de Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında yakalama kararı çıkarılmış, Haşimi Türkiye'ye sığınmıştı.

-Yeni Şafak-

KILIÇDAROĞLU NEREDEYSE İBADİ’DEN ÖZÜR DİLEYECEKTİ!

BİZE ULAŞIN