Türk jetleri PYD’yi vurdu

Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı yeni savunma anlayışı hayata geçirildi. El Bab’a ilerlemeyi amaçlayan terör örgütü PYD’nin oyunu bozuldu. F-16’lar PYD/YPG’yi Suriye’deki inlerinde vurdu, 200 kadar terörist öldürüldü

Türk jetleri PYD’yi vurdu
Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'ye Suriye'de ağır darbe vuruldu... El Bab'a ilerlemeye çalışan ve Türkiye'nin Halep ile bağlantısını koparmayı amaçlayan örgüte yönelik olarak Türk jetleri tarafından hava harekâtı yapıldı. 160-200 kadar YPG militanı öldürülürken, örgüt de İskenderun'a havan topu attı. Boş alana düşen 5 havan topuna, anında Fırtına obüsleriyle misliyle karşılık verildi. Hem havadan hem de obüslerle örgütün El Bab oyunu bozuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı yeni savunma konseptinde de böylece ilk adım atılmış oldu. ÖSO kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekâtı ile El Bab'a doğru ilerleyişini sürdürüyor. Ancak, PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin de çarşamba günü Mare'nin güneyindeki Maarrat Um Hawsh bölgesinde bazı yerleri ele geçirerek, doğudaki El Bab'a ilerlemeye başlaması üzerine Mehmetçik harekete geçti.

18 HEDEFE 26 ATIŞ...
Türk savaş uçakları Mare'nin güneyindeki PYD/YPG hedeflerini yerle bir etti. 160 ile 200 arasında teröristin öldürüldüğü değerlendirilen harekâtta, 18 hedefe toplam 26 bomba atıldı. PYD tarafından karargâh, toplanma/barınma merkezi, silah ve mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina, 1 zırhlı araç ile 2'si silahlı 4 araç imha edildi. PYD, El Bab'ı ele geçirerek, Türkiye ile Halep'in bağlantısını kesmeyi hedefliyor. PYD'nin son hamlesine yönelik verilen sert cevap bu oyunu bozdu. Diğer yandan, Afrin ile Menbiç'in de PYD tarafından birleştirilerek PKK koridorunun oluşturulması da kritik bir operasyonla önlenmiş oldu.

TELSİZ KONUŞMALARI: KIYAMET YERİ GİBİ...
Türk savaş uçaklarının PYD/ YPG'li teröristlere verdirdiği büyük kayıp, örgüt militanlarının telsiz konuşmalarına da yansıdı. Telsizdeki konuşmalara göre, Celal Çevrim adlı terörist, harekât sonrası toplu halde duran gruptaki çok sayıda teröristin vurulduğunu, ölenlerin miktarının fazla olduğunu belirtti. Kurtay Çevrim adlı bir başka teröristin ise ortalığın 'kıyamet yeri' gibi olduğunu, acil takviye gerektiğini, yaralıları dahi taşıyacak adam bulamadıklarını söylediği tespit edildi. Nesrin Çevrim adlı bir PYD mensubu da, yanlarında bulunan arkadaşların çoğunun öldüğünü, sağ olanları da zeytinliklerin arasına götürdüğünü söyledi. Teröristlerin diğer konuşmalarında da çok kayıp verdiklerini ve ani baskın yediklerini söyledikleri tespit edildi.

BOŞ ARAZİYE HAVAN ATTILAR
Mare'nin güneyinde Türk hava operasyonuyla büyük kayıp veren PYD/YPG'li teröristler, İskenderun'daki 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, 3'üncü Hudut Bölük Komutanlığı (Curcurum), Güntepe Hudut Karakolu sorumluluk bölgesine havan attı. Dün saat 05.50 sularında boş araziye atılan 5 adet havan mermisinin, PYD'nin kontrolündeki Afrin'den atıldığı belirlendi. Olayda herhangi bir mal ve can kaybı olmazken, angajman kuralları gereği, 07:10-07:25 saatleri arasında atışın yapıldığı tespit edilen PYD/YPG hedeflerine Curcurum Hudut Bölüğü'nde konuşlu Fırtına obüsleri ile atış yapıldı. Afrin bölgesindeki hedeflere misli ile karşılık verildi.

DABIK'TA BOMBALI TUZAK TEMİZLİĞİ
Suriye'de Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında terör örgütü DEAŞ'tan kurtardığı Dabık, mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlenmeyi bekliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle Halep'in kuzeyini DEAŞ'tan arındırmaya devam eden ÖSO, geçen pazar Dabık köyünü ele geçirmişti. ÖSO savaşçılarının Dabık'ın girişinden itibaren çok sayıda bomba düzeneğini farketmesi nedeniyle sivillerin bölgeye dönüşüne izin verilmiyor. Dabık'a ilk giren ÖSO Saha Komutanı Ebu Esed, "Zeytin bahçeleri, evler, yollar, kaldırımlar, hatta mezarlık dahi patlayıcı dolu. Halkın evlerine dönmesi için bunların bir an önce imha edilmesi gerekiyor" dedi. Esed, Türkiye'den patlayıcıların imhası için ÖSO savaşçılarına eğitim vermesini istediklerini de ekledi. Çatışma ve patlamalarda hasar gören evlerin onarımı ve insani durumun düzeltilmesi için yardım kuruluşlarından destek isteyen ÖSO komutanı, "Şimdi Dabık özgürdür. Bağdadi çeteleriyle ise daha işimiz bitmiş değil" dedi. DEAŞ'ın bir yayın organına adını veren Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık'ta "Müslüman olmadığına inandığı güçler" le yapacağı savaşla "kıyamet"in başlayacağına inanıyor.
BİZE ULAŞIN