Erdoğan’ın Musul duruşuna ABD’den tam destek

Erdoğan’ın Musul duruşuna ABD’den tam destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sahada da masada da olacağız” kararlılığına ABD Savunma Bakanı Carter da destek verdi: “Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki gelişmelerle ilgilenmesi doğal.” Carter Dabık için de Türkiye’ye teşekkür etti

Bölgesel güvenlik konularında görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dün ilk olarak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la görüştü. Carter, görüşmede Türkiye'nin Musul politikasına destek veren açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Operasyonda da masada da olacağız" kararlılığıyla örtüşür yorumlar yapan ABD Savunma Bakanı, terör örgütü DEAŞ'ın özel bir önem verdiği Dabık'ın Türkiye'nin desteklediği ÖSO güçlerince kurtarılmasından dolayı tebriklerini iletti ve "Bütün dünya bunun için müteşekkirdir" dedi. Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan kaynaklanan milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaparak büyük yük taşıdığını gördüklerine dikkati çeken Carter, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesi makuldür. Hudut güvenliğinizin sağlanması için tedbir almanızı destekliyoruz. Türkiye'nin DEAŞ'a karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız olabilse de prensiplerde daima mutabıkız. Terörizmin her türlüsüne karşı çıkmak da bu prensipler arasındadır. Neticede, aynı amaçlara nasıl ulaşılabileceği hususunda izlenecek yöntemlerde farklılıklarımız olabiliyor ama iki yakın müttefik olarak her konunun üzerinde çalışarak bunları aşabiliriz."

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise Türkiye'nin terör örgütü PYD/YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi beklentisini yineledi, "Terör örgütlerinin sözlerine güvenilmez" dedi.

CARTER: TÜRKİYE İLE PRENSİPTE ANLAŞTIK
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması konusunda prensipte anlaşıldığını açıkladı. Carter, "Ancak son karar Irak yönetiminin. Yaptığımız konuşmalara dayanarak, çok eminim ki bu uygulanabilirlikleri tüm tarafların hassasiyetlerine özen gösterecek şekilde etraflıca ele alabileceğiz. Türkiye'nin bölgede tarihi rolü bulunmakta ve hem Suriye hem de Irak'ta DEAŞ'a karşı mücadelede rol almalı" dedi.

Carter, FETÖ'cü hainlerin bombaladığı TBMM'yi de ziyaret etti. Türk milletine başsağlığı dileyen Carter, "Bence dünyadaki herkes bu korkunç olayın kahramanları ve şehitlerine hayranlık duyuyordur" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN