Kuzey kapı aralandı

Musul operasyonunun 5. gününde peşmerge Nevaran cephesinde 5 köyü ele geçirdi. Böylece şimdiye kadar doğu hattından yürütülen operasyon için kentin kuzey kapısı da aralanmış oldu. SABAH da Nevaran cephesindeydi

Kuzey kapı aralandı

SABAH, Başika-Nevaran hattında peşmerge ile DEAŞ'lı teröristler arasındaki şiddetli çatışmaların yaşandığı kuzey cephesinde, Musul'a en yakın noktadan operasyonu takip etti. Faziliye köyü ve çevresinde peşmerge güçlerinin sadece 500 metre uzağında bulunan DEAŞ'lılar ile yaşanan sıcak çatışmaları görüntülendi. Gün boyu süren operasyonda Faziliye köyünü bırakmak istemeyen DEAŞ militanları bizim de bulunduğumuz peşmerge güçlerinin olduğu noktaya 8 havan topu attı. 6 intihar saldırısı girişiminde bulundu. İnsansız Hava Aracı ile saldırı düzenlemek istedi. Peşmerge güçleri saldırıları püskürttü. DEAŞ'lı keskin nişancıların Kanas seslerinin eksik olamadığı sıfır noktasında çatışmalar gün boyunca devam etti. Faziliye'deki DAEŞ hedefleri ise Koalisyon güçlerinin havadan peşmergelerin ise karadan tank ve topçu ateşiyle vuruldu. 5 köy DEAŞ'tan temizlendi.

Çatışmalarda DEAŞ'lı 25 terörist öldürüldü, 5 peşmerge de yaralandı. Büyük operasyonun en dikkat çeken noktalarından biri de yaşlı peşmergelerin cepheye inmesi oldu. İki oğluyla birlikte Nevaran Cephesi'nde savaşan 72 yaşındaki Ali Hamza, "Kendimiz için cepheye gelmedik. Halkımız ve vatanımız için buradayız. 4 oğlum peşmerge. İkisi burada. Baba-oğul hep birlikte cephede savaşıyoruz. DEAŞ gidene kadar da savaşacağız" dedi.

KESKİN NİŞANCI TEMİZLİĞİ
Irak Terörle Mücadele Kuvvetleri'nden korgeneral Talib Şagati dün düzenlediği basın toplantısında Musul'un 15 kilometre doğusundaki Bertilla kasabasını tamamen ele geçirdiklerini ancak bölgedeki keskin nişancıları ve mayınları temizleme çalışmalarının sürdüğünü aktardı.
BİZE ULAŞIN