“İdam Meclis’ten geçerse onaylarım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Parlamentoda idam konusu gündeme gelip Genel Kurul’dan geçtiği anda ben onayımı veririm. Artık güvenliğimizi ilgilendiren konuları tribünden seyretmeyeceğiz

“İdam Meclis’ten geçerse onaylarım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'nın İnegöl ilçesinde hayırsever iş adamı Mehmet Yıldız tarafından yaptırılan Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü'nün açılışı ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan'ın konuşmalarından önemli satırbaşları özetle şöyle:

RAKKA'DA GEREĞİ YAPILACAK: Artık bu ahlaksız, riyakar oyuna müsaade etmeyeceğiz. Ülkemizin güvenliğini ilgilendiren konuları tribünden seyretmeyeceğiz. Sahada ve masada olmak için uluslararası hukuk çerçevesinde ne gerekirse onu yapacağız. Güney sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Cerablus ve Errai operasyonları bu konudaki kararlılığımızın ifadesidir. Dabık aynı şekilde. Dabık ile ilgili, Mercidabık'ı okuyun. Şimdi El-Bab, oraya inmeyin diyorlar. Çünkü burada terörden arındırılmış bölgeyi hazırlamamız lazım. Menbiç aynı şekilde. Koalisyon güçleri aynı hareket etmeye hazırsa, Rakka'da da gereğini yapacağız. PYD veya YPG ile beraber değil.


KARDEŞLERİMİZ İÇİN BARIŞ İSTİYORUZ: Irak'ın göz göre göre mezhep temelli iç savaşa gitmesine kayıtsız kalmayacağız. Kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Kendi toprağımızın güvenliğiyle alakalı olduğu için sahada etkin olmaya çalışıyoruz. Urfa, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Antep, Hatay'a, bütün buralara bakıp da iştahı kabaranların heveslerini kursaklarında bırakacak irade ve güce hamdolsun fazlasıyla sahibiz. İdlib, Halep, Menbiç'i, Haseki'yi, Musul'u, Kerkük'ü de, oradaki kardeşlerimizin güvenliğini de kendimizden farklı görmüyoruz.

İNLERİNE KADAR KOVALIYORUZ: Güneydoğu'da ve Doğu'da halen çılgınlık içinde olan teröristler bulunuyor. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, bölücü terör örgütü mensuplarını inlerine kadar kovalamaya devam edeceğiz. Terör eylemi olduktan sonra değil olmadan o bataklığı kurutarak Türkiye'yi refaha ve huzura kavuşturacağız.

AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE: Suriye'de altı yıldır yaşananları çok iyi biliyoruz. 600 bin insan terör örgütleri ve devlet terörünün kurbanı oldu. Buna ses çıkarmayanlar bakıyorsunuz, "Dabık'ta şu kadar PYD'li, PKK'lı ölmüş" 600 bin insanın ölümüne sesiniz çıkmıyor, teröristleri savunuyorsun. DEAŞ'lı teröristler de var bunların içinde, PYD'lisi de var, PKK'lısı da var, YPG'lisi de var. Hepsi birbirinin aynı, al birini vur öbürüne.

ÜZERİNE GİDECEĞİZ: Gaziantep'teki terör saldırısında 56 kişi şehit oldu. Bunlar halen utanmadan, sıkılmadan, "Niçin bunların üzerine gidiyorsunuz" diyorlar. Gideceğiz. Çünkü onların annelerinin gözyaşı bizi boğar. Onların kanı yerde kalmayacak, Yasin Börü'nün de kalmayacak.

İDAM İÇİN İZİN ALMAYIZ: (Alandaki vatandaşların "İdam isteriz" şeklinde bağırmaları üzerine) Parlamentoda idam konusu gündeme gelip Genel Kurul'dan geçtiği anda Cumhurbaşkanı olarak ben buna onayımı veririm. Bunu açıkladım. Kişilere karşı olan suçları devlet olarak affedemeyiz. Bazı Batılılar "Siz bunu niçin dillendiriyorsunuz?" diyor, ya ne olacaktı? Sizden mi izin alacağız? Bugüne kadar on binlerce şehidimin kanı yerde mi kalacak? Bugün dünyanın büyük bir kesiminde hala idam uygulaması var. Dolayısıyla biz, o şehidimizin kanını yerde bırakamayız.

SINIRLARI GÖNÜLLÜ KABUL ETMİŞ DEĞİLİZ: Cumhuriyet bizim ilk değil son devletimizdir. Bu devletin sınırlarını gönüllü olarak kabul etmiş de değiliz. Unutulmamalıdır ki cumhuriyeti kuran kadronun önemli bir bölümünün doğduğu, büyüdüğü topraklar yeni devletimizin sınırları dışında kalmıştır. Dönemin tartışmalı şartları içinde yapılan fedakarlığa teslim olup devlet ve toplum hayatını buna göre inşa etmeye kalkışmak asıl yanlıştır. Bunu kabul etmiyoruz. Artık bu yanlış tarih ve medeniyet algısından vazgeçilmeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin oğlunun nikah törenine katıldı. Erdoğan genç çiftin nikah şahitliğini yaptı.

"MİSAK-I MİLLİ" DEDİM DİYE RAHATSIZ OLDULAR"
Halep gibi geçmişte bize ait olan topraklar, İslam medeniyetinin kadim şehirleri yıkıldı. Kütüphaneler, medreseler, hastaneler, enkaza döndü. Acımasızca vuruyorlar. Aynı şekilde Irak'ın kadim şehirleri, geçmişte Kerkük, Musul bizimdi. "Misâk-ı Milli" dedim diye rahatsız oldular. Niye rahatsız oluyorsunuz? Ben tarih dersi veriyorum, anlayın. Gazi Mustafa Kemal'in de Misâk-ı Milli'yi istikamet olarak gösterişi yok mu, var. Niye rahatsız oluyorlar? Biz milliyiz, biz yerliyiz, biz vatanseveriz, biz milliyetperveriz, farkımız bu."

'VEREN EL ALAN ELDEN HAYIRLIDIR'
"Türkiye'nin yaşadığı hadiselerin onda birini yaşamayan ülkelerin ne hale düştüklerini gördük. Avrupalı devletler birkaç bin, birkaç yüz mültecinin kapılarına dayanması nedeniyle öncülük ettikleri değerleri ayaklar altına aldı. Türkiye'de 3 milyon mülteci bulunuyor. Hiçbir zaman feryat etmedik. Üzerlerine varil, misket bombaları atılan insanlara kapılarımız açık. STK'larla beraber yaklaşık 25-26 milyar dolar harcadık, yılmadık, bereketli ya.

"GELECEĞİN TÜRKİYE'SİNİ BERABER KURACAĞIZ"
"İnşallah 80 milyon el ele vererek, hiç kimsenin dışlanmadığı, hiç kimsenin ötekileştirmediği geleceğin Türkiye'sini beraber kuracağız. Bu millet, yokluklara ve imkansızlıklara rağmen 7 düvele meydan okumuş, ama hürriyetinden asla taviz vermemiştir. Buna en son 15 Temmuz gecesi yeniden şahit olduk. Demokrasiden, hukuktan ve adaletten taviz vermeden, kuyumcu hassasiyetiyle çalışıyoruz. Bu hain örgüt, bu hassasiyetimizi dahi istismar etmeye çalışıyor. 'Mağduriyetim giderilsin' diye yapılan başvurular var. Dilekçeler adeta hepsi tek kalemden çıkmış. Bunlar çok haysiyetsiz, namussuz. Katil oldukları kadar zalim ve acımasızlar. "

BİZE ULAŞIN