Kalın'dan Irak'a tezkere cevabı: Sen gerekeni yap...

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın sıcak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın'dan Irak'a tezkere cevabı: Sen gerekeni yap...

İşte Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Bugüne kadar Türkiye tarafından Irak'a yönelik bir tehdit olmadı. Terör örgütleri Irak topraklarını kullanarak bize saldırıyor. PKK sadece bizle değil, Barzani ile de savaşıyor. Biz Irak'a diyoruz, bu örgüt yıllardır sizin komşunuza saldırıyor ve siz bir şey yapmıyorsunuz ve ya yapamıyorsunuz. Tezkere de bu yüzden çıktı. Sonra Irak'tan sanki bu ilkmiş gibi açıklamalar geldi. Siz orada gereğini yapın. PKK ve DEAŞ'ı bertaraf edin Türkiye'nin tezkereye ihtiyacı kalmayacak.

OPERASYONDA TÜRKİYE'NİN ROLÜ NE?

Hava operasyonu ile ilgili hazırlıklar yapıldı. Bizim burada birinci önceliğimiz DEAŞ'ın temizlenmesi. Bir diğer ise sonrası. 2003 'de yapılan hatalar ve Amerikan işgali DEAŞ'ı Irak'ta icat etti ve tüm dünyanın başına bela etti. Bugün Musul Operasyonu'nda aynı hatalar yapılırsa başka canavarlar ortaya çıkar. Yapılan operasyonlar Irak'ın dinamiklerine uygun olmalıdır. Şimdi bize diyebilirler ki Musul'dan size ne. Bu bizi de etkiliyor. Biz Musul'da yaşananlara sessiz kalabilir miyiz? Suriye meselesini gördük.

MUSUL'DA GİRDİKÇE ÇATIŞMA ARTACAK

Türkiye Suriye ve Irak'ta DEAŞ ile mücadele konusunda koalisyonla beraber hareket ediyor. Fırat Kalkanı bir ayrıcalıktır ama burada da koalisyon güçleri sürekli bilgilendirildi. Cerablus'ta hayat normale döndü ama Musul'la ilgili daha işin çok başındayız. Bu çok kolay olmayacak. Şu an Musul'un çevresi sarılmış durumda.İçeri doğru girildikçe çatışmaların şiddeti artacak. Kanal7

BİZE ULAŞIN