Fransız Bakanın OHAL eleştirisine tokat gibi cevap!

Fransa'da uzatılan olağanüstü hal (OHAL) uygulaması üzerinden Türkiye'yi eleştiren Fransız Bakan Ayrault'un açıklamalarına Dışişleri Bakanı'ndan tokat gibi cevap: Türkiye ile Fransa'nın OHAL uygulamaları arasında fark yok!

Fransız Bakanın OHAL eleştirisine tokat gibi cevap!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Fransız mevkidaşı Jean Marc Ayrault görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fransız Bakan Ayrault, Türkiye'yi OHAL konusunda eleştirerek, "Türkiye ve Fransa'daki OHAL, aslında aynı hukuki temele dayalı iki OHAL değildir. Fransa'da OHAL'da yasamalar yürütmeye geçmemektedir ve yargının hala bağımsızlığı söz konusudur" dedi.

Fransa'da uygulanan OHAL üzerinden Türkiye'yi eleştiren Fransız Bakan'ın açıklamalarına, Mevlüt Çavuşoğlu'nun cevabı ise net oldu.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE'DEKİ OHAL'LE FRANSA'DAKİ OHAL ARASINDA FARK YOK

İki ülkede uygulanan OHAL arasında bir fark olmadığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Bize göre Türkiye'deki OHAL'le Fransa'daki OHAL arasında fark yoktur. Kapsamı da hedefi de aynıdır. Terör örgütlerini hedef almaktadır. Fransa'yı hedef alan teröristler hangi muameleyi görüyorsa hukuk çerçevesinde, Türkiye'de darbe girişiminde bulunan FETÖ'ye bağlı teröristler de darbeyi yapanlar da hukuka teslim edilmiştir. Fransa ve Türkiye'deki OHAL, Fransız ve Türk vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlamamıştır. Atılan adımlar Anayasa ve hukuk çerçevesinde olmalıdır. Bizler devletiz. Devletler teröristler gibi davranamaz. Bu sürecin şeffaf olması önemli"

FRANSIZ BAKANIN OHAL ELEŞTRİSİNE TOKAT GİBİ CEVAP

ÇAVUŞOĞLU VE FRANSIZ BAKAN JEAN MARC AYRAULT ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BİZE ULAŞIN