Rusya: Türkiye ile paylaşacağız

Rusya: Türkiye ile paylaşacağız

Rusya'nın TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü "Fırat Kalkanı" operasyonu için Türkiye ile istihbarat paylaşacağı bildirildi. Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç de, Türkiye'nin Rusya, Suriye, Irak ve İran'ın oluşturduğu istihbarat paylaşım havuzuna dahil olduğunu söyledi.

  • ANKA
  • Gündem
  • Pazartesi 24.10.2016 15:41

Rus İsvestiya gazetesi, Moskova'nın Ankara'yla, "Fırat Kalkanı" operasyonunda Türk ordusu için yararlı olabilecek istihbarat bilgilerini paşlaşacağını yazdı. Rus gazetesine bilgi veren bir askeri diplomatik kaynağa göre, istihbarat bilgisi paylaşımına ilişkin anlaşma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 10 Ekim'de İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında sağlandı. Kaynak şunları söyledi:

TÜRKİYE İLE PAYLAŞACAĞIZ

"Rus delegasyonunun içerisinde Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da vardı. Gerasimov, Türk mevkidaşı Hulusi Akar'la görüşme gerçekleştirdi. Taraflar, Fırat Kalkanı operasyonu sırasında Türk asker için yararlı olabilecek istihbarat bilgilerinin Türkiye'ye verilmesine ilişkin anlaşmaya vardı. Taraflar, tam olarak hangi bilgilerin paylaşılacağını ve bu bilgilerin nasıl bir formatta verileceği konularını da tartıştı" şeklinde konuştu.

HAVUZA TÜRKİYE DAHİL OLDU

Bu arada, Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç de İzvestiya'ya demecinde, Türkiye'nin kamuoyuna ilan etmeden Rusya, Suriye, Irak ve İran'ın oluşturduğu istihbarat paylaşım havuzuna dahil olduğunu söyledi.

"TÜRKLERİN ÇOK ETKİLİ İSTİHBARAT SERVİSLERİ VAR"

Sputniknews'un yansıttığı açıklamada "Türk tarafına, telsiz telefonlarla yapılan görüşmelerin frekansları ele geçirilerek edinilen istihbarat ile uydu ve hava araçlarıyla elde edilen istihbarat bilgilerini veriyoruz" diyen Klintseviç, "Buna karşılık olarak onlar da bizimle bilgi paylaşımında bulunuyor. Türklerin çok etkili istihbarat servisleri ve Suriye'de de iyi ajanları bulunuyor" şeklinde konuştu. Klintseviç şöyle devam etti:

"Türkiye bir NATO ülkesi olsa da darbe girişimindeki duruşu onu çok gücendirdi ki bazılarına göre bu darbe girişiminde Batılı süper güçler rol oynamış olabilir. Nitekim Erdoğan ve Türk hükümeti Rusya ile ilişki kurabileceklerini anladı."

BİZE ULAŞIN