28 Ekim Cuma günü okullar tatil mi? (MEB'den açıklama)

Cumhuriyetin kuruluşunun 93'üncü yıldönümü ülke genelinde çoşkuyla kutlanacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın haftasonuna gelmesi nedeniyle tatil bekleyen öğrencilerin gözü Cuma gününe çevrildi. 28 Ekim Cuma günü okullar tatil mi? 28 Ekim'de okullar yarım gün mü tatil olacak? İşte detaylar...

28 Ekim Cuma günü okullar tatil mi? (MEB'den açıklama)
Cumhuriyetin kuruluşunun 93'üncü yıldönümü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na sayılı günler kala öğrencilerin akıllarındaki soru ''28 Ekim'de okullar tatil mi?''. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın haftasonuna gelmesi nedeniyle tatil hayalleri suya düşen öğrenciler bu kez tatil umudunu Cuma gününe bağladı. Peki 28 Ekim Cuma günü okullar tatil mi? 28 Ekim Cuma günü okullar yarım gün mü tatil? Öğrencilerin merak ettiği bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

28 EKİM CUMA GÜNÜ 2016 OKULLAR TATİL Mİ?

Öğrencilerin merak ettiği tatil konusu Ulusal Baram ve Tatiller Hakkında Kanun Yönetmeliğinin 1. maddesinde şu şekilde geçiyor;

"1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder."

Buna göre okulların 28 Ekim Cuma günü yarım gün tatil olması bekleniyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı'ndan resmi olarak okulların tatil olacağı yönünde bir açıklama gelmedi.

29 EKİM CUMHURİYETİN İLANI

Cumhuriyet, 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisinde "Yaşasın" nidalarıyla kabul edildi.

İlk toplantısını 23 Nisan 1920'de yapan TBMM'nin kabul ettiği 1921 Anayasasının Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir olan birinci maddesi, açıkça belirtilmese de Cumhuriyet rejiminin habercisiydi. Ancak Cumhuriyeti kabul etmek", 16 Nisan 1923'te görevini tamamlayan Birinci Meclise değil, 11 Ağustos 1923'te toplanan İkinci Meclise nasip olacaktı.

İkinci Meclis, Başkanlığa Mustafa Kemal Paşayı, ikinci başkanlığa Ali Fuat (Cebesoy) Paşayı seçti; başbakanlığa Ali Fethi (Okyar) getirildi. Mecliste oluşan muhalif grubun eleştirilerinin yoğunlaşması üzerine Mustafa Kemal başkanlığında 25 Ekimde toplanan Bakanlar Kurulu, istifa etmeyi ve yeni hükümette hiçbir görev almamayı benimsedi. Bakanların istifaları 27 Ekimde Mecliste okundu. Meclis, yeni Bakanlar Kurulu için oluşturulan listeler üzerinde anlaşma sağlayamadı. Uzun süredir Cumhuriyet düşüncesini içinde barındıran Mustafa Kemal, bu siyasi bunalım üzerine, zamanın geldiğine karar verdi. Yakın çalışma arkadaşlarını, 28 Ekim akşamı Çankayada yemeğe çağıran Mustafa Kemal, onlara Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz dedi.

Mustafa Kemal ve yemekten sonra kalmasını istediği İsmet (İnönü) Paşa, cumhuriyetin ilanına ilişkin anayasa değişikliği üzerinde çalıştı.

Halk Fırkası, 29 Ekimde yaptığı toplantıda, Mustafa Kemali hükümet bunalımını çözmekle görevlendirdi. Mustafa Kemal de cumhuriyetin ilanına yönelik anayasa değişikliği önergesini açıkladı.

Halk Fırkası, Meclis Grubunda ve sonra TBMM Genel Kurulunda, Anayasanın 1inci, 2nci, 10uncu, 11inci ve 12nci maddelerinin değiştirilmesinin kabul edilmesiyle Cumhuriyet resmen ilan edildi. Yaşasan Cumhuriyet! nidaları, TBMM Genel Kurulunun duvarlarında yankılandı.

MALTEPE'DE CUMHURİYET BAYRAMI 93 DAVULLU YÜRÜYÜŞ İLE KUTLANACAK

Cumhuriyet'in 93'üncü yıl dönümü Maltepe'de görkemli bir şölene sahne olacak. Maltepe Belediyesi'nin organize ettiği etkinlikler kapsamında, davullarla ve meşalelerle Cumhuriyet yürüyüşü düzenlenecek, Burhan Öcal ve Trakya All Stars muhteşem bir konser verecek.

93 DAVULLU YÜRÜYÜŞ

Maltepe Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda gün boyu gerçekleştireceği etkinliklerle muhteşem bir görsel şölene imza atmaya hazırlanıyor. 29 Ekim sabahı Maltepe Meydanı'nda başlayacak kutlamalar, 'Mübadil Davulu Gösterisi' ile başlayacak. Cumhuriyetin ilk yıllarında Maltepe halkının gelenek haline getirdiği davullu ve folklorik ezgili 29 Ekim kutlamalarına yeniden hayat veren belediye, sabah saat 09.00'da 93 davul eşliğinde, Maltepe Meydanı'ndan Tarihi Beşçeşmeler Meydanı'na yürüyüş düzenleyecek.

BİZE ULAŞIN