TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Başsavcılıktan 'Gültan Kışanak' açıklaması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Başsavcılık, kamu kaynaklarının terör örgütünün hizmetine verildiğini belirtti.

Başsavcılıktan 'Gültan Kışanak' açıklaması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir süre önce Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bazı belediyelere görevlendirme yapılmasına tepki bahanesiyle belediye otobüslerinin hizmet vermemesi ve vatandaşların mağdur olması nedeniyle, Kışanak ve ilgili yetkililer hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık ayrıca Kışanak'ın Yenişehir ilçesi İstasyon Meydanı'nda "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmasındaki ifadeleri nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan iddianame hazırlamıştı.

Öte yandan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilden başka iddianamede Kışanak'ın PKK/KCK terör örgütünün Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nde aktif görev aldığının tespit edildiği belirtilmişti. İddianamede, eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın evinde ele geçirilen hard diskin de incelendiği ifade edilerek, KCK/TM yapılanmasının Türkiye sorumlusu Sabri Ok'un, aralarında KCK sözcüsü Ali Oruç, Kışanak ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a görev talimatı içeren mektup gönderdiğinin belirlendiği yer almıştı.

Kışanak'ın, PKK/KCK terör örgütü güdümünde yayın yapan kanal, internet siteleri ve örgüt çağrıları doğrultusunda örgütçe önem atfedilen günlerde eylem ve organizasyonlara siyasi faaliyet görünümü altında katıldığının belirlendiğine işaret edilen iddianamede, şüpheli hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

FIRAT ANLI TERÖRİSTİN CENAZESİNE KATILMIŞTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda ölü ele geçirilen ve cenazesi Şırnak'ın Silopi ilçesindeki kimsesizler mezarlığından alınarak Diyarbakır'daki Yeniköy Mezarlığı'na defnedilen "Tufan Amed" kod adlı Baran Kaval'ın cenaze törenine katılan Fırat Anlı hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet" suçlarından soruşturma açılmıştı.

Öte yandan Fırat Anlı, KCK ana davasında tutuksuz sanık olarak yargılanıyor.

BİZE ULAŞIN